Mamerki (bunkry) – Kwatera główna niemieckich wojsk lądowych

Mamerki, to wieś położona na Mazurach, nad jeziorem Mamry, 8 km od Węgorzewa. W tym spokojnym, uroczym miejscu znajduje się kompleks najlepiej zachowanych w Polsce niemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej. Była tu zlokalizowana Kwatera Główna Wojsk Lądowych Wehrmachtu (OKH), z której dowodzono operacją lądową działań przeciwko ZSRR. W latach 1940-1944, na obszarze o […]

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku jest jednym z największych zamków w Polsce. Oficjalne rejestry plasują go na trzecim miejscu po Wawelu i zamku Książ. Powierzchnia wszystkich zabudowań zamkowych oraz dziedzińców wynosi około 143 tys. m2. Ten imponujący kompleks, zbudowany z 30 milionów cegieł, osadzony na drewnianych filarach i słupach umieszczonych w piasku, stanowi świadectwo niezwykłego kunsztu […]

Wilczy Szaniec (Gierłoż, Mamerki) – Kwatera Hitlera

 Kwatera Hitlera – Wilczy Szaniec jest niezwykłym zabytkiem militarnym z czasów II wojny światowej. W latach 1941-1944 mieściła się tu kwatera główna Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Niemieckich SZ. Wilczy Szaniec stanowi obowiązkowy punkt dla turystów wypoczywających na Mazurach oraz niezłą gratkę dla amatorów historii II wojny  światowej i obiektów militarnych. Strategiczne położenie Wilczy Szaniec […]

Twierdza Boyen w Giżycku – zobacz koniecznie!

Twierdza Boyen jest jedną z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych budowli obronnych w naszym kraju. Usytuowana na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorem Kisajno i Niegocin jest obiektem, stanowiącym przykład doskonałej pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Budowlę w kształcie sześcioramiennej gwiazdy uzupełniają fronty obronne, przedwał z kratą forteczną oraz wysoki wał oddzielony od fosy ceglano- kamiennym murem. […]

Imprezy integracyjne dla firm. Zobacz, co oferują Mazury!

Imprezy integracyjne dla firm stanowią kluczowy element, wpływający na dobrą atmosferę i komunikację między członkami zespołu. Przemyślany, sprawnie zorganizowany, nietuzinkowy wyjazd firmowy niesie  ze sobą sporo korzyści. Wpływa na budowanie właściwych  relacji w grupie pracowników, wzmacnia wzajemne zaufanie oraz poczucie lojalności. Sprzyja kreowaniu pozytywnych więzi, motywuje do wydajniejszej pracy, redukuje napięcia i ułatwia rozwiązywanie konfliktów […]

Spływy kajakowe

Mazurskie wody, to nie tylko jeziora. Jest tutaj kilka niezwykle urokliwych rzek, znakomicie nadających się na kajakowe wyprawy. Królową mazurskich rzek jest Krutynia, której pełny szlak kajakowy od Sorkwit do Rucianego-Nidy ma 102 km długości, z czego 60 km przez rozliczne, piękne jeziora, które pojawiają się na trasie. Prawie cały szlak kajakowy Krutyni wiedzie przez ostępy Puszczy Piskiej, zaś od Spychowa przez obszar Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Sama rzeka kończy swój właściwy bieg, uchodząc do Zatoki Iznockiej jeziora Bełdany na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Wycieczki dla miłośników natury

Na Mazurach żywa natura jest wszędzie. Wystarczy wydobyć się poza opłotki turystycznych miasteczek i miejscowości, aby napotkać nie tylko unikalne na skalę europejską formy krajobrazowe i roślinne, ale zaliczyć również spotkania bliskiego stopnia z tutejszą zwierzyną, nawet tak rzadką, jak wilk, czy orzeł bielik. Bieliki rozmnożyły się hojnie na mamrzańskim akwenie Wielkich Jezior Mazurskich i najłatwiej je spotkać nad Jeziorem Dobskim, gdzie z upodobaniem polują na kormorany.

Trasa największych mazurskich tajemnic

Największe mazurskie tajemnice drzemią wśród północnych lasów przy samej granicy z Rosją. Ta wycieczka jest mniej nasycona miejscami do zwiedzania, ale za to na trasie nie unikniemy zachwycających widoków i miejsc, gdzie warto choć na chwilę się zatrzymać. Z Giżycka wyjeżdżamy ul. Suwalską i przez wieś Sulimy oraz Pieczonki docieramy po kilkunastu kilometrach do Kruklanek. Z Kruklanek wyruszamy w kierunku Węgorzewa. Jest to przepiękny odcinek szlaku, który zaraz za Kruklankami biegnie wzdłuż brzegu wspaniałego jeziora Gołdopiwo.

Trasa zamków Krzyżackich

Jest to najdłuższa z proponowanych przeze mnie tras wycieczkowych, sięgająca na zachód aż poza granice Warmii, więc samochód i wczesna pora na rozpoczęcie wyprawy są nieodzowne. Z Giżycka wyruszamy w kierunku zachodnim, szosą na Olsztyn. Poprzez Wilkasy, Szczybały Giżyckie, Skop i Trosy, dotrzemy do miasteczka Ryn, położonego 24 km na południowy zachód od Giżycka. Nad Rynem góruje, przebudowana w renesansowym stylu, obszerna bryła starego, krzyżackiego zamczyska.

Trasa mazurskich fortyfikacji

Ze względu na dużo większe odległości trasa ta jest typową wycieczką samochodową. Możemy ją rozpocząć od zwiedzenia giżyckiej Twierdzy Boyen, o ile już wcześniej nie byliśmy tam na spacerze z hotelu. Jeśli tak, to wyjeżdżamy z Giżycka w kierunku Olsztyna i na rozgałęzieniu za jeziorem Popówka Wielka kierujemy się w prawo na Kętrzyn. Droga ta oferuje wiele atrakcji, ale skupimy się tutaj przede wszystkim na architekturze militarnej. Na około 16 kilometrze szosy kętrzyńskiej dotrzemy do wsi Martiany i gospodarstwa agroturystycznego państwa Birskich, które leży po lewej stronie przy samej drodze. W gospodarstwie tym zlokalizowany jest znakomicie zachowany schron bojowy niemieckiego Giżyckiego Rejonu Umocnionego.

Inne atrakcje Giżycka

Giżycko jest uważane za „letnią, wodną stolicę Polski”. Faktycznie, w ciągu letnich miesięcy liczba mieszkańców owego mazurskiego miasteczka potrafi ulec potrojeniu, w czym największy udział mają żeglarze oraz inni turyści, pragnący skorzystać z możliwości rekreacji, jakie dają wody Wielkich Jezior Mazurskich. W Giżycku można wypożyczyć dowolny sprzęt pływający, korzystając z licznych firm czarterujących jachty żaglowe, motorowe, jak również wypożyczających kajaki, rowery wodne i łódki spacerowe oraz wędkarskie. O możliwości takie najlepiej się dowiedzieć na stronach internetowych giżyckiego Centrum Informacji i Promocji Regionu lub na portalu mazury.info.pl. Można też skorzystać z usług giżyckiej „białej floty”.

Spacer wzdłuż kanału giżyckiego (łuczańskiego) nad Kisajno

Po wyjściu z hotelu idziemy w prawo, dochodząc do ulicy Kolejowej. W zasadzie można od razu skierować się nad brzeg jeziora Niegocin, korzystając z istniejącego tutaj przejścia przez tory, ale po jego drugiej stronie trwają właśnie intensywne prace budowlane przy budowie dużego portu pasażerskiego. Po ukończeniu portu ul. Dąbrowskiego przekształci się w główny trakt dojazdowy do niego z centrum miasta. Budynki portowe zlokalizowane zostały w miejscu, gdzie niegdyś funkcjonował tartak i młyn budowniczych hotelowej kamienicy – Lehmannów. Kierujemy się ul. Kolejową w prawo, mijając wylot Pasażu Portowego (w przyszłości będzie tutaj kładka nad ulicą i torami, wiodąca do portu) i budynek obecnej szkoły muzycznej postawiony w latach 20-tych ubiegłego stulecia, po czym dochodzimy do ul. Wyzwolenia i przejścia przez tory kolejowe.

Trasa jezior rynnowych

Na tę wycieczkę, która nadaje się równie dobrze na rower, jak i samochód, wyjeżdżamy podobnie, jak w przypadku trasy wokół jeziora Niegocin. W miejscowości Ruda zjeżdżamy z szosy łomżyńskiej w prawo i za mostem na przesmyku łączącym jeziora Niegocin i Wojnowo skręcamy w lewo. Droga doprowadzi nas do wsi Kleszczewo rozciągniętej wzdłuż brzegu jeziora Wojnowo, które rozciąga się na długości blisko 5 km, podczas kiedy odległość przeciwległych brzegów nie przekracza 600 m.

Spacer do lasu miejskiego

Podobnie jak uprzednim razem, po wyjściu z hotelu idziemy w lewo, w górę ul. Dąbrowskiego, ale tym razem na skrzyżowaniu z ul. Warszawską kierujemy się w prawo. Warto zwrócić uwagę na ciekawą sztukaterię frontonu jednej z kamieniczek po prawej stronie ulicy . Po chwili dojdziemy do położonego w głębi zadrzewienia masywnego budynku sądu wybudowanego w 1865 r. Podczas budowy zniwelowano wzgórze, kryjące pozostałości galindzkiego grodziska. Naprzeciwko sądu stoi budynek Domu Pomocy Społecznej, będący zmodernizowaną współcześnie wersją niemieckiego „domu pogodnej starości” (Feierabendhaus) z 1869 r.

Trasa wokół jeziora Niegocin

Trasa ta okala wielką płaszczyznę jeziora Niegocin (26,65 km2) i ma około 30 km. Nadaje się znakomicie zarówno na wycieczkę rowerową, jak i samochodową. W drugim przypadku pozostanie więcej czasu na podziwianie pięknych miejsc i odpoczynek nad brzegiem jeziora. Proponuję też dwa krótkie wypady w bok od głównego szlaku.

Tajemnicze i urzekające mazury

Mazury, wbrew potocznym wyobrażeniom i tendencjom masowej turystyki, to nie tylko jeziora (jakże niedoceniane zimą) i żagle. To kraina naprawdę wyjątkowa pod względem krajobrazowo-przyrodniczym, jak również historycznym, architektonicznym, etnograficznym i społecznym, także ze względu na etniczne i kulturowe korzenie jej współczesnych mieszkańców. Kraina, która u początków XXI wieku ulega znaczącym zmianom – nie wiadomo jeszcze czy na dobre, czy na złe. W ramach modernizacji mazurskich dróg wycinane są przydrożne aleje, stanowiące charakterystyczny, krajobrazowy element Mazur.

Lötzen – Lec – Łuczany – Giżycko

Historia osadnictwa w rejonie dzisiejszego Giżycka sięga około 13 tysięcy lat wstecz, z tego bowiem okresu pochodzi róg renifera ze śladami obróbki krzemiennym narzędziem, wydobyty z warstw piasku nad jeziorem Popówka Mała w granicach dzisiejszego miasta. U początków naszej ery na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno rozkwitło bujnie osadnictwo staropruskiego plemienia Galindów – wśród 17 wczesnośredniowiecznych stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych w obrębie miasta, aż 12 to ślady grodzisk i osad. Galindowie budowali też osady nawodne. Według XV-wiecznej kroniki Johannesa Plastwicha w takiej osadzie na jeziorze Niegocin rezydował jedyny znany z imienia wódz tego plemienia – Ysegups. Legenda powiązała jego imię z pruską misją chrystianizacyjną św. Brunona z Kwerfurtu, który miał polec śmiercią męczeńską w 1009 r. właśnie nad Niegocinem.

Mazury nie tylko latem

Jeziora, lasy, żeglarstwo i wszelakie sporty wodne, to letnie atrakcje Mazur znane każdemu, których specjalnie nie trzeba zachwalać. Natomiast niewiele osób jest świadoma i potrafi docenić, jak piękny jest ten region, kiedy kończy się tutaj letni sezon i tłumy sezonowych turystów opuszczają mazurskie jeziora i lasy.