Giżycko jest uważane za „letnią, wodną stolicę Polski”. Faktycznie, w ciągu letnich miesięcy liczba mieszkańców owego mazurskiego miasteczka potrafi ulec potrojeniu, w czym największy udział mają żeglarze oraz inni turyści, pragnący skorzystać z możliwości rekreacji, jakie dają wody Wielkich Jezior Mazurskich. W Giżycku można wypożyczyć dowolny sprzęt pływający, korzystając z licznych firm czarterujących jachty żaglowe, motorowe, jak również wypożyczających kajaki, rowery wodne i łódki spacerowe oraz wędkarskie. O możliwości takie najlepiej się dowiedzieć na stronach internetowych giżyckiego Centrum Informacji i Promocji Regionu lub na portalu mazury.info.pl. Można też skorzystać z usług giżyckiej „białej floty”.

Około 300 m od hotelu znajduje się port Żeglugi Mazurskiej, która oferuje regularne rejsy swoimi statkami do Węgorzewa, Mikołajek i Rucianego-Nidy oraz tzw. rejsy spacerowe: po Niegocinie, na Łabędzi Szlak jeziora Kisajno, do Wyspy Kormoranów na Jeziorze Dobskim i po największym polskim jeziorze – Śniardwy (wypłynięcie na Śniardwy jest „dodatkiem” do rejsu do Mikołajek). W Giżycku działają też mniejsi armatorzy, z którymi można się umawiać na czarter stateczku na rejsy w dowolnym czasie i kierunku. U wylotu Kanału Giżyckiego (Łuczańskiego) na Niegocin można też wyczarterować wygodną łódź motorową na rejs ze sternikiem, albo wykupić pełną emocji przejażdżkę pontonowym ślizgaczem po Niegocinie.

Amatorzy wędkarstwa w kilku giżyckich sklepach tej branży mogą nie tylko dostać na miejscu odpowiedni sprzęt, ale również wykupić zezwolenia na wędkowanie w okolicznych jeziorach.
Oprócz opisywanej już plaży miejskiej z kąpieliskiem nad Niegocinem, która położona jest około 400 m od hotelu, oraz również opisywanej plaży z kąpieliskiem w Centralnym Ośrodku Sportu nad jeziorem Kisajno, godna polecenia jest również plaża i kąpielisko nad Niegocinem na Campingu „Borowo” u wschodnich rogatek miasta - można tam dojechać autobusem komunikacji miejskiej (kierunek - Bystry). Wymienione plaże dysponują strzeżonymi przez ratowników kąpieliskami z wydzieloną częścią dla dzieci. Niezapomniane wrażenia może przynieść też wieczorna kąpiel przy zachodzącym słońcu w Kisajnie. Polecam do tego niestrzeżone kąpielisko w Pierkunowie, gdzie w kilkanaście minut można dojechać autobusem komunikacji miejskiej (kierunek - Pierkunowo). Słońce kryje się tam za drugi brzeg jeziora dokładnie vis a vis kąpieliska, co daje szczególnie piękny, romantyczny efekt.

Od maja do września Giżycko tętni również wszelakimi wydarzeniami kulturalno-rozrywkowymi. W długi majowy weekend następuje uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego na moście zwodzonym na Kanale Giżyckim (Łuczańskim), któremu towarzyszą zawsze różnego rodzaju atrakcje i koncerty. W ostatniej dekadzie maja odbywają się Dni Giżycka pełne różnych kulturalnych i sportowych wydarzeń (ostatnimi czasy łączą się z Międzynarodowym Żeglarskim Tygodniem Polonii). Najważniejszymi imprezami czerwca są niewątpliwie barwne Dni Kultury Ukraińskiej oraz wesołe obchody Nocy Świętojańskiej, połączone z paradą jednostek pływających i puszczaniem z nich na wodę wianków.

W lipcu roi się aż od różnych koncertów, imprez rozrywkowych i sportowych, ale najważniejszy jest Giżycki Tydzień Żeglarski oraz towarzyszący mu Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”, który w amfiteatrze na Twierdzy Boyen potrafi zgromadzić kilkunastotysięczną widownię. W sierpniu odbywają się dwie dość oryginalne imprezy. Jedną z nich jest Międzynarodowy Zlot Motocykli Ciężkich i Zabytkowych w Twierdzy Boyen, połączony z malowniczą, wieczorną paradą motocyklistów ulicami miasta, zaś drugą – Międzynarodowy Piknik Lotniczy, który na plaży miejskiej nad Niegocinem organizuje Aeroklub Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Największą atrakcją ostatniej z tych imprez są pokazy akrobacji lotniczych nad Niegocinem.
Przez cały lipiec i sierpień w każdą niedzielę w kościele ewangelickim przy Placu Grunwaldzkim odbywają się koncerty muzyki organowej i dawnej w wykonaniu renomowanych artystów polskich i zagranicznych. Największa imprezą kulturalną jesieni są październikowe Jesienne Koncerty Muzyki Cerkiewnej w cerkwi przy ul. Białostockiej oraz Zaduszki Jazzowe, które są realizowane w kilku giżyckich lokalach. Natomiast zimą organizowane jest Wielkie Święto Lodu oraz rozliczne bojerowe imprezy regatowe na Niegocinie.

Wymieniłem tylko najważniejsze, stałe imprezy kulturalno-rozrywkowe nadniegocińskiego grodu. W rzeczywistości repertuar jest daleko szerszy, a od czerwca do września praktycznie nie ma dnia, aby coś ciekawego się w Giżycku nie działo. Kalendarium tych wydarzeń można znaleźć na internetowej stronie miasta – giżycko.pl. Informacyjną pomocą służy też recepcja hotelu.