Jezioro Kisajno

Jezioro Kisajno to oryginalna nazwa pruska, która zachowała się do obecnych czasów w niezmienionej formie. Akwen leży w Krainie Tysiąca Jezior i jest właściwie jednym z sześciu jezior połączonych kanałami, które tworzą kompleks Mamry. W krajobrazie jeziora przeplatają się przepiękne zatoczki, urokliwe półwyspy i wyspy. Akwen  jest rajem dla poszukujących relaksu, wytchnienia  oraz rekreacji. Czysta woda, wspaniałe widoki, bliskość niezwykłej natury oraz atrakcji turystycznych skłaniają do spacerów, plażowania , aktywnego wypoczynku  oraz zwiedzania.


Jezioro Kisajno – kilka słów o historii

Jezioro Kisajno

Do wieku XVI jezioro Kisajno, z pięcioma innymi akwenami: Mamry Północne, Kirsajty, Dargin, Święcajty oraz Dobskie, łączyło się jedynie wąskimi strumieniami. Z biegiem lat poziom wody tych jezior podniósł się na tyle, że połączyły się w jeden akwen. Sytuację tę spowodowało m.in. wybudowanie młyna i zapory wodnej w Węgorapie. Dzisiaj jeziora łączą się kanałami i tworzą niezwykle malowniczy oraz wyjątkowy pod względem przyrodniczym obszar.

Jezioro Kisajno w liczbach

Kisajno ma 8,5 kilometrów długości i około 3 kilometrów szerokości. Powierzchnia jeziora  wynosi 18,96 km², a długość linii brzegowej sięga ponad 50 km. W najgłębszym miejscu jezioro Kisajno osiąga 25 metrów, a średnia głębokość akwenu wynosi 8,4 m. Tafla jeziora leży na wysokości 116.2 m.n.p.m. Na jeziorze Kisajno znajduje się aż 18 wysp, podczas gdy w całym akwenie jezior tworzących Mamry jest ich 33. Z powodu tak dużej liczby wysp jego powierzchnia wygląda na znacznie mniejszą, niż jest w rzeczywistości. Wody akwenu klasyfikuje się w II klasie czystości. 

Poznajmy bliżej jezioro Kisajno

Kisajno nie jest samodzielnym jeziorem. Na południu, poprzez kanał Piękna Góra, łączy się z jeziorem Tajty. Natomiast poprzez  niewielką zatoczkę Tracz, usytuowaną w południowo- wschodniej części akwenu,  łączy się z Kanałem Łuczańskim (Giżyckim) prowadzącym do jeziora Niegocin.

Jezioro Kisajno dzieli się na dwie części: południową i północną. Pierwsza z nich , usiana wyspami, jest zdecydowanie płytsza. Około 9,5% powierzchni południowej części jeziora porośnięta jest roślinnością wynurzoną, natomiast roślinność zanurzona zajmuje 25% powierzchni dna akwenu. Roślinność wynurzona występuje wzdłuż całej linii brzegowej i zdominowana jest przez trzcinę, sitowie oraz pałkę wąskolistną. Jej większe skupiska występują wokół wysp oraz na zachodnich brzegach Kisajno. Roślinność zanurzona jest reprezentowana przez: ramienice, jaskier krążkolistny, moczarkę kanadyjską, a także przez rzęsę trójrowkową i rdestnice. Północna część Kisajno jest natomiast głębsza, a jej linia brzegowa mniej urozmaicona. Ten fragment jeziora zwieńczony jest szerokim przejściem na jezioro Dargin – pomiędzy Królewskim Rogiem i Fuledzkim Rogiem. Na wysokości półwyspu Sarni i Olchowy Róg wody Kisajno tworzą szerokie rozlewisko. 

Na wschodnim brzegu akwenu znajduje się duży półwysep Fulda, który wbija się klinem pomiędzy jeziora Kisajno a Dobskie. Natomiast brzeg zachodni w okolicach Olchowego Rogu na północy tworzy półokrągłą, płytką zatokę, przy której znajdują się domy i fabryczny komin wsi Perkunowo. Ponieważ zatoka jest bardzo płytka, dostęp z niej do wsi jest utrudniony. Umowna granica pomiędzy jeziorami Kisajno i Dargin przebiega na wysokości Królewskiego i Wysokiego Rogu, lecz jest trudna do uchwycenia.

Rezerwat przyrody

Żeglując z jeziora Tracz szlakiem wodnym na południową część Kisajno, mijamy w kolejności następujące wyspy: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów Wronie Kępy, Światowy Ostrów, Górny Ostrów
i Czaplę, dalej Wielką Kiermuzę oraz Dębową Górkę. Wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze obszaru Kisajno sprawiają, że na wszystkich wyspach tego akwenu jest ustanowiony rezerwat przyrody, co oznacza, że wyłączone są z ruchu turystycznego. Nie wolno więc do nich przybijać i plażować. Regulacje te mają przede wszystkim na celu ochronę miejsc lęgowych i odpoczynku ptaków wodno-błotnych a także zabezpieczenie naturalnego krajobrazu polodowcowego. Na tym obszarze żerują liczne gatunki ptaków wodnych, np.: bociana czarnego, łabędzi (w tym łabędzia niemego), czapli siwej, łyski i perkoza.

Szlaki żeglugowe na jeziorze Kisajno

Przez jezioro Kisajno, szczególnie w jego północnej części, przebiegają popularne szlaki żeglugi wodnej. W sezonie letnim  trwa tu spory ruch żeglugowy, zwłaszcza pomiędzy Giżyckiem a Sztynortem. Wśród cenionych  kierunków wyróżnia się szlak prowadzący w kierunku Węgorzewa, przez wielu żeglarzy uznawany za najpiękniejszy. Mowa tu o Łabędzim Szlaku, którego znalezienie nie jest wcale łatwe. Prowadzi do niego jedynie wąski przesmyk pomiędzy wyspą Duży Ostrów a półwyspem Mały Ostrów. Przesmyk ten znajduje się w odległości 1 km na północny zachód od kanału Piękna Góra. Płynąc nim możemy się cieszyć spokojem, napawać  cudownymi widokami i podziwiać unikatową przyrodę. Innym szlakiem wodnym łączącym Kisajno z Niegocinem (oprócz Kanału Łuczańskiego) jest trasa prowadząca przez jezioro Tajty – poprzez kanał Piękna Góra

Wędkowanie

Jezioro Kisajno jest akwenem typu leszczowego i ma bogatą ichtiofaunę. Z danych wynika, że żyje w nim 36 gatunków ryb, takich jak: szczupak, węgorz, okoń, a nawet sum, a także – jak na całych Mazurach – płoć, leszcz, jaź, wzdręga i lin. Dno północnego Kisajno kryje wiele podwodnych górek i dlatego jest dobrym siedliskiem dla okoni. W zimie akwen ten jest jednym z najpopularniejszych w Polsce łowiskiem siei jeziorowej. Od niedawna kamieniste dno tej części jeziora zamieszkuje przybysz z sąsiednich jezior – sandacz. Południowa część Kisajna, usiana wieloma wyspami oraz porośnięta trzcinami i gęstą podwodną roślinnością, jest królestwem szczupaka średniej wielkości (2-3 kg). Natomiast na bagnistym dnie można spotkać karasia.

Walory turystyczne regionu

Jezioro Kisajno jest najbardziej na południe wysuniętym zbiornikiem z kompleksu Mamr. Sąsiaduje ono z zachodnimi brzegami Giżycka – miasta oferującego wiele atrakcji turystycznych. Miejsce to pełne jest zabytków oraz nieodkrytych tajemnic. Możemy skorzystać z malowniczych pieszych i rowerowych ścieżek lub z plenerowych atrakcji. Znajdziemy tu także świetnie wyposażone przystanie żeglarskie, nowoczesne porty jachtowe, małe urokliwe mariny i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. 

Zobacz również