Położone w dorzeczu Węgorapy, jezioro Tajty  jest jednym z najgłębszych akwenów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zlokalizowane około 2 km od Giżycka, ciągnie się w kierunku zachodnim prawie 5,4 km.  Za sprawą polodowcowego pochodzenia posiada bardzo malownicze brzegi, które stanowią dużą atrakcję dla turystów i żeglarzy. Poza cudownymi widokami, jezioro czaruje ciszą oraz spokojem. Stanowi wymarzone miejsce do wypoczynku w otoczeniu wyjątkowej natury.


Rozległe i urozmaicone

Jezioro Tajty poprzez Kanał Niegociński łączy się z jeziorem Niegocin i jeziorem Kisajno. Powierzchnia akwenu wynosi 232,5 ha. Składają się na nią dwie wyodrębnione części: długa, wąska wschodnia, której brzegi porośnięte są gęstymi lasami brzegami oraz zachodnia, większa, znacznie szersza, z płaskimi brzegami porośniętymi roślinnością trawiastą. Urozmaicenie jeziora stanowią pagórkowate brzegi oraz płaskie, nieduże wysepki.

Zbiornik charakteryzuje rozwinięta linia brzegowa, z wyraźnym podziałem na dwa odcinki. Na przeważającej części północnych  obrzeży Tajt występują podmokłe torfowiska. Południową oraz wschodnią linię brzegową  porastają niewielkie połacie leśne, pola oraz łąki. Dno jeziora jest muliste oraz piaszczyste. Urozmaiconą roślinność możemy spotkać głównie wokół wysp, u północno-wschodnich brzegów Tajt Wrońskich, a także po drugiej stronie akwenu. Wśród roślinności wynurzonej dominuje trzcina, tatarak,  pałka wąskolistna oraz sitowie. Natomiast  wśród  roślinności zanurzonej przeważają rdestnice, ramienice i moczarka kanadyjska. Zbiornik jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. Wody jeziora obfitują w różne gatunki  ryb, wśród nich dominują: leszcze, płocie, okonie,  szczupaki, a także sandacze.

Jezioro Tajty w liczbach

Tajty są rynnowym jeziorem, pochodzenia polodowcowego. Akweny tego typu wypełniając zazwyczaj długą, wąską, głęboką rynnę, tworzą ciągi wyznaczające przebieg dawnego obniżenia. Maksymalna długość jeziora wynosi  54000 m, a szerokość dochodzi do 1320 m. Akwen jest najwęższy we wschodniej części, w której łączy się z Kanałem Niegocińskim. Długość linii brzegowej szacowana jest na 14600 m. W najgłębszym miejscu zbiornik osiąga 34 m, natomiast średnia głębokość jeziora to 7,5 m. Zwierciadło jeziora położone jest na wysokości ok. 116 m n.p.m., objętość akwenu wynosi 19200 tyś. m3, a czystość wód zaliczono do III klasy. Na Tajtach występują małe wyspy o powierzchni 0,4 ha. 

Z zatoki Tajt  na Kisajno

Kanałem Piękna Góra, rozciągającym się na długości 250 metrów, można żeglować tylko mniejszymi jednostkami, przy złożonym maszcie. Płynąc z północnej części zatoki Tajt, przepływamy przez krótki kanał i wypływamy na urokliwe wody jeziora Kisajno. Miejsce to stanowi początek malowniczej trasy wodnej zwanej  Łabędzim Szlakiem. Biegnie ona na zachód od wysp. I chociaż obszar ten jest ścisłym rezerwatem, to jezioro oferuje nam przepiękne zatoczki, w których warto się zatrzymać i odpocząć w trakcie żeglowania. Poza tym trasa stanowi doskonałą wybór dla żeglujących z północy na południe albo w odwrotną stronę. Daje możliwość ominięcia centrum Giżycka i w konsekwencji  konieczności dopasowania się do godzin otwarcia obrotowego mostu. 

Przez Kanał Niegociński

Z jeziora Niegocin, poprzez kanał o długości 1200 m,  można wypłynąć na spokojne  wody jeziora Tajty. Kanał ten jeszcze niedawno przysparzał sporo kłopotów żeglarzom. Jednak od czasu modernizacji, w trakcie której brzegi wzmocniono balami, a dno pogłębiono, żeglowanie  na tym odcinku stało się o wiele łatwiejsze. Zanim wpłyniemy do kanału należy położyć maszt.  Płynąc, mijamy wiele miejsc odpowiednich na postój. Po jeden i drugiej stronie  kanału widzimy betonowe  albo wzmocnione balami brzegi, następnie mijamy most drogowy, kolejowy i dwa zakręty, przypominające kształtem literę s. Potem już prosty odcinek wjedzie na jezioro Tajty .

Wąskim kanałem na Dejguny

Aby przeprawić się z jeziora Tajty  na jezioro Dejguny musimy płynąć pod prąd, wąskim i w przeważającej części mocno zarośniętym, kanałem  Dejguny. Z powodu zalegających na dnie kamieni, powalonych drzew i zazwyczaj  niskiego poziomu wody,  wyprawa  ta może stanowić duże wyzwanie dla początkujących  żeglarzy. Trzeba przygotować się na około trzy kilometrowy odcinek, przez który jacht  będzie musiał być w niektórych miejscach pchany albo ciągnięty. Po pokonaniu  strumienia i przepłynięciu  Dejgunek, możemy wypłynąć na czyste, urokliwe wody jeziora Dejguny.

Jezioro Tajty a żeglowanie

Tajty przyciągają turystów pięknymi widokami i dziewiczymi zakątkami. Jezioro zapewnia doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej, plażowania oraz wędkowania. Można organizować wycieczki łodziami wiosłowymi, kajakami, czy rowerami wodnymi. Akwen ten posiada kilka kanałów, łączących go z pobliskimi jeziorami Niegocin i Kisajno (Kanał Niegociński i Kanał Piękna Góra). Na Tajtach obowiązuje zakaz pływania na łodziach wykorzystujących silniki spalinowe oraz uprawiania sportów motorowodnych. Wynika to z przepisów, zgodnie z którymi cały akwen jest objęty strefą ciszy.

Jej granicę wyznacza boja znajdująca się w wąskim przesmyku w okolicy Centrum Aktywnego Wypoczynku. Na zachód od boi mamy możliwość wpłynięcia w wąski korytarz wodny, wijący się pomiędzy stromymi i zalesionymi brzegami, który porośnięte są trzciną i tatarakiem. Kierując się stąd na południe możemy znaleźć kilka miejsc nadających się do zacumowania, w odróżnieniu od strony przeciwległej, Po minięciu małego cypla, w części południowej Tajt, napotykamy stosunkowo szeroką zatoczkę, przy której znajduje się plaża oraz kameralny port Wilkasy-Zalesie. Może tam cumować 20 jednostek pływających, a marina oferuje bar, pełną infrastrukturę sanitarną, pole namiotowe, boisko do gry i plac zabaw.

Po pokonaniu wąskiego przesmyku rozdzielającego obie części jeziora możemy zauważyć, że akwen zachodni jest inny, niż jego wschodni odpowiednik. Staje się zdecydowanie szerszy i bardziej rozległy, a woda tworzy miejscami ponad kilometrowej szerokości rozlewisko. W okolicach wsi Wrony przy północnym brzegu jeziora Tajty panuje spory ruch żeglarzy i turystów. Cały ten obszar posiada bogatą infrastrukturę turystyczną. W pobliżu Wyspy Malinowej, w środkowym punkcie tej części jeziora, znajduje się największa głębia. Wyspa jest bardzo popularnym miejscem do organizowania biwaków i rozmaitych biesiad. Płynąc dalej na zachód Tajt docieramy w końcu do małej zatoki, która jest oddzielona od jeziora torami kolejowymi. Miejsce to stanowi punkt końcowy żeglugi po jeziorze Tajty. Możemy stąd skierować się na główny Szlak Jezior Mazurskich lub zdecydować się na wymagającą eskapadę na jezioro Dejguny.