Piramida w Rapie

Piramida w Rapie to jeden z najbardziej intrygujących mazurskich zabytków. Od wielu lat rozbudza wyobraźnię turystów i niejednokrotnie stanowi pretekst do snucia osobliwych historii.


Rodowy grobowiec

Piramida w Rapie

Budowla jest niewielką rodową kaplicą grobową. Spoczywają w niej szczątki członków rodziny von Fahrenheid, która była w posiadaniu pobliskiego majątku. Piramida ma kwadratowa podstawę, zwieńczoną strzelistym dachem, o kształcie przypominającym piramidę. Stoi po środku lasu. W jej wnętrzu umieszczone są trumny z ciałami. Niektóre z nich uległy mumifikacji. Po II wojnie światowej pozostawiony bez opieki obiekt niszczał i ulegał dewastacji. Nawet zamurowane wejście nie odstraszało wandali. Po pewnym czasie nadzorujące ten teren Nadleśnictwo Czerwony Dwór zdecydowało się na wstawienie krat w otwory okienne.

Badania naukowe w piramidzie w Rapie

Kilkanaście lat temu wnętrze piramidy w Rapie uporzątkowano przez pracowników Muzeum Okręgowego w Suwałkach (Jerzego Brzozowskiego i Jerzego Siemaszko). Jednak dopiero w ostatnim czasie budowla została szczegółowo przebadana i uporządkowana przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie interdyscyplinarnych badań ustalono, że w kaplicy pochowane są ciała pięcioroga dorosłych (w tym trzy ciała są zmumifikowane) i dwojga dzieci. Wcześniej uważano, że we wnętrzu piramidy oprócz dorosłych, pochowana jest jedynie trzyletnia córka budowniczego piramidy Johanna Friedricha Wilhelma von Fahrenheid – Ninette. Niestety nie ustalono kim jest drugie dziecko. Badacze oceniając stan techniczny piramidy stwierdzili, że budowla może w każdej chwili się zawalić. Obiekt wymagał gruntownego remontu.

Tajemnice piramidy w Rapie

Obecnie wszystkie otwory w piramidzie są zamurowane lub zakratowane. We wnętrzu widoczne są jednak trumny. Zwłoki pochowanych tu ludzi w naturalny sposób uległy mumifikacji. Można domniemywać, że za sprawą niezwykłych właściwości tego miejsca. Z badań wynika, że na tym obszarze przecinają się trzy linie promieniowania geomantycznego, czyli pasma promieniowania o działaniu stymulującym. W dowód cudownych mocy piramidy przytacza się niezwykłe okoliczności. W jej wnętrzu nie pojawiają się żadne owady (pomimo bliskości terenów podmokłych), dodatkowo w piramidzie panuje przejmująca cisza.

Przypuszcza się, że odpowiednio nachylone ściany piramidy odbijają negatywne promieniowanie, a kwadratowa podstawa przyciąga promieniowanie pozytywne. Wykonane przez radiestetę Leszka Matela badania potwierdzają występowanie w tym miejscu dużej skoncentrowanej mocy ziemi oraz wszechświata. Natężenie promieniowania we wewnątrz piramidy wynosi aż 23 tysiące jednostek w skali Bovisa, czyli osiąga wartość, która oddziałuje wyjątkowo stymulująco na ludzi.

Z piramidą wiążą się także miejscowe legendy, według których podziemia budowli skrywają wielki skarb ukryty przez właścicieli posiadłości. Opowieści te zapewne przyczyniły się niszczycielskich działań poszukiwaczy kosztowności. Badania jednak całkowicie wykluczyły obecność podziemnych pomieszczeń.

Światły ród

W XVIII wieku tereny obejmujące dzisiejszą Rapę wykupił przedstawiciel rodu Fahrenheid, od Christopha von Rap. Wybudowany z wielkim kunsztem pałac w Bejnunach słynął z dzieł sztuki wybitnych artystów. Wnętrza zdobiły prace Rafaela, Rubensa a także Leonarda da Vinci. Wykształceni i zamożni przedstawiciele rodu Farenheid podróżowali po wielu krajach świata. Z przekazów wynika, że szczególnie interesowała ich kultura starożytnego Egiptu. Dlatego początkowo przypuszczano, że piramida w Rapie powstała w wyniku zafascynowania egipskim budownictwem oraz ideą wiecznego życia. Budowlę postawiono na początku XIX wieku. Jej pomysłodawcą był Johan Fredrich Wilhelm von Fahrenheid.

Piramida w Rapie i jej inicjator

Johan Fredrich Wilhelm von Fahrenheid urodził się w 1747 roku. Pod jego zarządem cała posiadłość przeżywała największy rozkwit. Był osobą światłą, lubił wyprawy, nowe wyzwania, często podróżował. Podczas pobytu w Paryżu miał okazję wysłuchać wielu historii, związanych z wyprawami Napoleona do Egiptu. Tam też dowiedział się o niezwykłych właściwościach piramid. Po powrocie do domu postanowił wybudować grobowiec wzorowany na egipskich piramidach. Według innej teorii kształt budowli wynika raczej z fascynacji masonerią.

Do wykonana budowli zatrudnił Bertela Thorvaldsena, który w ówczesnych czasach był sławnym i cenionym architektem. Prawdopodobnie pomysł usytuowania piramidy, w otoczeniu lasu i bagien, miał na celu uczynienie jej mniej dostępną. Budynek osadzono na planie kwadratu, o ścianach długości 10 metrów i wysokości prawie 16 metrów. Nachylenie stożka opartego na zewnętrznych ścianach wynosi 68-79⁰, natomiast mierząc od wewnątrz wartość ta osiąga 51-52⁰ , czyli odpowiada wartościom w egipskich piramidach. Piramidę zbudowano z polnego kamienia i wykończono czerwoną cegłą. Zakłada się że piramidę w Rapie ukończono przed rokiem 1795 i jako pierwsza spoczęła w niej Friderike z domu Austin(zm.1795r.). Następnie zostali w niej pochowani: Ninette ( zm.1811r.), ( Johann Friedrich Wilhelm (zm.1834r.), Wilhelmine z d. Lehmann (zm.1847r.), Friedrich Heinrich Johann von Fahrenheid (zm.1849r.). Pod koniec XIX wieku rodzina Fahrenheid sprzedała rodowe ziemie wraz pałacem w Bejnunach i grobową piramidą.

Piramida w Rapie – renowacja

W listopadzie 2018 roku zakończył się gruntowny remont piramidy. Z uzyskanego z Funduszu Leśnego dofinansowania wykonano prace renowacyjne, które objęły: oczyszczenie i odbudowę ścian wewnętrznych, dachu, elewacji oraz odrestaurowanie wnętrza. Odnowiono okapy oraz podmurówki. Tym samym budowla, wpisana na listę polskich zabytków, zyskała drugie życie.

Zobacz również