Mazury na Weekend. Widok na jezioro Kisajno.Kraina Tysiąca Jezior to z pewnością jedno z najbardziej urokliwych i najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w naszym kraju. Przepiękne krajobrazy, pachnące lasy, ukwiecone łąki, malownicze zakątki ukryte wśród jezior i rzek, potrafią zachwycić już od pierwszej chwili. Unikatowy charakter i różnorodność Mazur przyciąga amatorów aktywnego wypoczynku, plażowiczów, wędkarzy, miłośników historii, kultury, przyrody oraz regionalnych przysmaków. Polska kraina lasów i jezior to magiczne miejsce, do którego warto uciec od pośpiesznego zgiełku codzienności, chociażby na krótki weekend na mazurach.


Magia natury

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest miejscem unikatowym zarówno w skali całego kraju, jak i Europy. Ponad 3 tysiace jezior połączonych kanałami i rzekami, tworzy wielokilometrowy system szlaków wodnych. Jest To wymarzone miejsce dla żeglarzy oraz wczasowiczów spragnionych relaksu nad wodą. Otoczone lasami i licznymi wzniesieniami urokliwe jeziora na Mazurach słyną z niezwykłych walorów przyrodniczych. Spotkać tu można siedliska rzadkich ptaków, w mazurskich wodach  pływa ponad 40 gatunków ryb. Puszcza Romincka, Puszcza Borecka, jedna z największych w kraju Puszcza Piska, a także Mazurski Park Krajobrazowy to ogromne powierzchnie doskonale zachowanych lasów i jezior, które są świetnym miejscem na ciekawe piesze wyprawy. Mazury zachęcają do skorzystania ze szlaków rowerowych. Kręte szosy, szerokie leśne dukty, pośród pól, łąk, akwenów, umożliwiają podziwianie malowniczych plenerów. 

Weekend na Mazurach z kulturą w tle

Na Mazurach nie brakuje spokojnych, cichych, zaczarowanych zakątków, nie brakuje też miejsc tętniących życiem. Na spragnionych wrażeń turystów czekają różnorodne atrakcje: zabytkowe obiekty, parki rozrywki, muzea, skanseny. Region przyciąga także miłośników muzyki: Międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Old Jazz Meeting – Złota Tarka Iława, Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku” oraz Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” to tylko niektóre z cyklicznych imprez cieszących się ogromnym zainteresowaniem turystów z całej Polski. 

Regionalne smaki

Spędzając weekend na Mazurach koniecznie trzeba spróbować pysznych dań ze świeżych ryb. Obecnie  w mazurskiej kuchni można spotkać zupy rybne, smażone lub duszone ryby, zapiekanki i pierogi z rybnym farszem. Warto skusić się na regionalną potrawę zwaną ucha. Zupa przyrządzana jest z ryb, która jest bardzo wyrazistym, esencjonalnym bulionem o intensywnym rybnym smaku. W tradycyjnej mazurskiej kuchni znajdziemy także potrawy charakterystyczne dla innych regionów naszego kraju( np. Kaszub i Wielkopolski).Przepysznie smakują stynki smażone na maśle lub śledzie w śmietanie z jabłkiem i cebulą.  

Choć mazurska kuchnia kojarzona jest przede wszystkim z rybami słodkowodnymi, takimi jak: karp, karaś, leszcz czy okoń,  to region kusi także smakami innych potraw. Do najbardziej znanych należą: biała kiełbasa w piwie, dzyndzałki z rozmaitym farszem, plińce z pomoćką, kakor z sosem grzybowym, flaki po mazursku, mazurska kaszanka z cebulką. Specjalnymi rarytasami są: wędzona słonina w papryce, świeże wędzone ryby, zupa z raków z dodatkiem kory z brzozy oraz wyjątkowe krowie i kozie sery, nalewki oraz miody.

Weekend na Mazurach i urokliwe Giżycko

W swoich weekendowych planach warto uwzględnić jeden z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Giżycko, zwane polska stolicą żeglarstwa w pełni  korzysta z walorów przepięknego położenia nad jeziorami: Kisajno, Niegocin, Tajty i Wojsak. Część miasta leży na tzw. Wyspie Giżyckiej, urokliwym przesmyku otoczonym jeziorami i kanałami. Okolica stwarza idealne warunki do żeglowania, wędkowania i plażowania. Zachęca również do zwiedzania i innych form aktywnego spędzania czasu oraz rekreacji na świeżym powietrzu. Oferuje rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, nowoczesne mariny, porty, różnorodną bazę noclegową. Miejscowość słynie z gościnności, kulinarnych specjałów i rozmaitych atrakcji turystycznych. Wyjątkowe położenie miasta, niezwykłe zabytki, bogata oferta kulturalna, urzekające krajobrazy, wspaniałe plaże, kilometry urokliwych tras rowerowych gwarantują niezapomniane doznania.

Udany i komfortowy weekend

W przepięknej scenerii hotelu Masovia w Giżycku, na wszystkich spragnionych oddechu od codziennych obowiązków i trosk, czekają komfortowe warunki. Kameralna przestrzeń do odpoczynku, regeneracji dla ducha i ciała oraz prawdziwe specjały kuchni regionalnej, polskiej i europejskiej. W menu hotelowej restauracji serwowane są przysmaki wyłącznie ze świeżych, naturalnych produktów, pochodzących z pobliskich jezior i lasów. Obiekt przygotował różnorodne pakiety pobytowe, w tym specjalne pakiety weekendowe. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z walorów tego wyjątkowo gościnnego miejsca.