Regionalna Kuchnia Mazurska

Dzyndzałki z hreczką, plińce z pomoćką, farszynki, a na deser brukowiec mazurski – od czego zacząć poznawanie regionalnej kuchni mazurskiej? Potrawy przygotowywane są tu według najlepszych, sprawdzonych od wieków receptur. Łączą w sobie smaki kuchni staropolskiej, niemieckiej oraz kresowej. Są pyszne i naturalne. Proste, lecz pełne smaku. W kuchni mazurskiej dominują dania bazujące na niewyszukanych składnikach, takich jak mąka, ziemniaki, jajka oraz proste potrawy z różnego rodzaju mięs. Oczywiście w menu nie może zabraknąć tradycyjnych przysmaków z ryb, które występują licznie w mazurskich jeziorach i rzekach. Kuchnia mazurska, kształtowana przez tradycje, jest bardzo różnorodna i od lat podbija serca oraz podniebienia turystów.


Regionalna kuchnia mazurska, czyli niezwykłe smaki Mazur

Regionalna Kuchnia Mazurska

Dawniej Mazurzy wykorzystywali maksymalnie wszystko to, co ofiarowała im w darze hojna przyroda. Obfitujące w ryby jeziora i rzeki, pełne zwierzyny, grzybów i jagód lasy zapewniały im naturalne produkty. Kuchnia ówczesnych mieszkańców Mazur była dość prosta. Podstawowym pożywieniem były głównie ziemniaki, kasza gryczana gruba, kapusta kiszona, pieczywo, produkty mączne, ryby i nabiał. Do dań mlecznych używano mleka, masła, śmietanki, jajek i twarogu. Szczególną popularność miał twaróg zmieszany ze śmietaną, kminkiem i solą. Mięso podawano zazwyczaj jedynie w święta. Jadano kiełbasy oraz kaszankę długo wędzoną z kaszą jęczmienną i drobno posiekanymi podrobami. Pieczeń wołową, wieprzową, baraninę i drób przygotowywano z kluskami lub ziemniakami. Gotowano zupę z krwi drobiowej z suszonymi owocami i knedlami. Zjadano dużo ryb. Dania rybne podawano głównie w okresie Wielkiego Postu. Gotowano je, pieczono, marynowano, solono lub wędzono. Na Mazurach największą popularność miały śledzie.

Ziemniaki stanowiły główny składnik wielu dań, towarzyszył im na przykład smalec z oliwą i kiszoną kapustą. Były też knedle ziemniaczane. Zjadano je ze skwarkami, a także z zupą grzybową lub zupą z grochem i kapustą. Najprostszym daniem obiadowym był tzw. gulasz – gęsta zupa gotowana w garnku z warzywami, mięsem i ziemniakami. Chleb żytni (pieczywo pełnoziarniste) był bardzo ważnym elementem posiłku. Ciasta (głównie drożdżowe) wypiekano zazwyczaj na święta. Bardzo popularne były długie, cienkie patyki ciasta z mąki pszennej suszone w piecu. Spożywano je z gorącym, słodkim mlekiem. Naleśniki pieczono przez ostatnie trzy dni karnawału.

Kuchnia mazurska, czyli wyjątkowe potrawy o oryginalnym smaku

Ziemniaczane specjały

Współczesna regionalna kuchnia mazurska jest równie urozmaicona. Można tu zasmakować wspaniałych potraw z ziemniakiem w głównej roli. Podaje się go na wiele sposobów, miedzy innymi w postaci zup, babki, słodkiego lub słonego placka z różnymi dodatkami. Choć kulinaria z ziemniaka serwowane są w całej Polsce, to nigdzie nie smakują tak wyśmienicie jak nad mazurskimi jeziorami. Jednym z najbardziej popularnych ziemniaczanych przysmaków są plińce, czyli po prostu ziemniaczane placki. Na ogół plińce z pomoćką polewa się sosem na bazie śmietany lub okrasza plastrami wędzonej szynki, boczku. Do przygotowania plińcy używa się startych ziemniaków i dodaje się kolejno: startą cebulę, pokrojone warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler) oraz przyprawy.

Odpoczywając w Krainie Tysiąca Jezior trzeba koniecznie spróbować takich potraw kuchni mazurskiej jak: karmuszka czy dzyndzałki. Karmuszka to rozgrzewająca i sycąca zupa z mięsem wieprzowym, kapustą i fasolą (na ogół białą), ziołami, warzywami korzeniowymi. Zaprawia się ją gęstą, kwaśną śmietaną. Dzyndzałki to pierogi z kaszą gryczaną oraz serem lub jajkiem (z dodatkiem skwarek z boczku lub słoniny). Tradycyjne dzyndzałki najczęściej przygotowywane są z nadzieniem z surowego mięsa wołowego, cebuli oraz świeżych liści mięty. Dzyndzałki przypominają nieco kołduny i podobnie jak litewskie i białoruskie specjały, podawane są najczęściej w barszczu albo rosole. Za przysmak uznaje się również farszynki, czyli smażone kotleciki z ugotowanych ziemniaków z mięsno-jajecznym farszem. Kotleciki podaje się zazwyczaj z czerwonym barszczem lub jako samodzielne danie z surówkami ze świeżych warzyw.

Rybne rarytasy

Niegdyś Mazurzy jedli przede wszystkim ryby smażone, najczęściej sielawy, okonie, sieje, węgorze, liny i szczupaki. Obecnie kuchnia mazurska oferuje potrawy z ryb w przeróżnej postaci: zup rybnych, pierogów z farszem rybnym lub smażone, duszone, wędzone czy zapiekane. Tradycyjnie usmażona ryba zazwyczaj polewana jest zalewą octową, która nadaje jest specyficzny wyrazisty posmak. W restauracji Hotelu Masovia w Giżycku podaje się nowoczesne dania z ryb, inspirowane tradycją regionu. W tym atrakcyjnym miejscu możemy rozsmakować się w wybornych potrawach z pstrąga, okonia i sandacza.

Na Mazurach dużą popularnością cieszy się także zapiekanka ze szczupaka. Poza tym w tradycyjnych potrawach kuchni mazurskiej możemy odnaleźć esencjonalny bulion o wyrazistym rybnym smaku. Zupę rybną przyrządza się z różnych gatunków ryb słodkowodnych, najczęściej sielawy, płoci, okonia lub pstrąga. Dawniej gotowano ją na palenisku. Obecnie, aby uzyskać specyficzny aromat dymny w wywarze rybnym zanurza się dymiące gałązki drzew. Mazurską zupę rybną z sandacza można zjeść w restauracji hotelu Masovia w Giżycku. W jej skład wchodzą świeże ryby z lokalnych łowisk oraz aromatyczne przyprawy i warzywa.

Niezwykła gościnność i wyśmienita kuchnia mazurska

Położone w sercu Mazur – Giżycko przyciąga turystów nie tylko przepięknymi krajobrazami, ale także ciekawą kuchnią, przepełnioną smakami i aromatami zaczerpniętymi z różnych tradycji kulinarnych. Miejscowi restauratorzy od lat starają się ocalić to wyjątkowe dziedzictwo, chociażby poprzez korzystanie z produktów pochodzących od lokalnych producentów oraz promocję tradycji kulinarnych. Nasza restauracja to miejsce które słynie z doskonałych dań, wyjątkowego wystroju wnętrz i świetnej obsługi. Szef kuchni wśród dań regionalnych poleca: zupę gulaszową, golonkę po staropolsku na zasmażanej kapuście z kminkiem z dodatkiem opiekanych ziemniaków, tradycyjne pierogi z okrasą z cebuli oraz boczku, rosół z kołdunami, a także wyborne placuszki z plasterkami wędzonego boczku. Poza tym w karcie odnajdziemy między innymi: wyśmienite potrawy z ryb, zarówno z patelni, jak i z pieca, wykwintne dania mięsne, apetyczne potrawy z makaronem oraz przepyszne desery. Warto wybrać się na tę kulinarną podróż do krainy regionalnych smaków i doświadczyć niezapomnianych wrażeń dla podniebienia oraz zmysłów.

Zobacz również