Lodowisko w Giżycku

Giżycko to miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Miasto to z całą pewnością zasługuje na miano stolicy Pojezierza Mazurskiego, nie tylko za sprawą malowniczych jezior, niezwykłego bogactwa fauny i flory, unikatowej kultury, lecz również dzięki doskonałym warunkom i możliwościom uprawiania różnorodnych sportów wodnych, w tym także aktywności na lodzie, na co zaprasza lodowisko w Giżycku.


Lodowisko w Giżycku zaprasza przez cały rok

Lodowisko w Giżycku

Mazurskie Centrum Sportów Lodowych, bo tak brzmi nazwa popularnego lodowiska w Giżycku, jest wspaniałą gratką dla miłośników aktywności na lodzie. Jest to jedyny tego typu obiekt w Krainie Tysiąca Jezior, przystosowany do organizacji różnorodnych imprez sportowych, a także dedykowany amatorom łyżwiarstwa. Placówka oferuje możliwość jazdy na łyżwach oraz wzięcia udziału w wielu interesujących zajęciach o każdej porze roku. Z tego też powodu, lodowisko w Giżycku stanowi doskonałą opcję rekreacji również w okresie wakacyjnym. Oferta skierowana jest do osób dorosłych, rodzin z dziećmi, wprawnych, jak i początkujących łyżwiarzy. Lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę, frajdę i niezapomniane przeżycia. Poza propozycją skorzystania z nowoczesnej ślizgawki, obiekt zaprasza na specjalne programy artystyczne, pokazy łyżwiarstwa szybkiego, łyżwiarstwa figurowego zawodowców, jazdy short-tracku.

Nowoczesne lodowisko kryte w Giżycku

Halę z taflą lodową oddano do użytku w styczniu 2011 roku. Inwestycję budowy krytego lodowiska zrealizowało miasto Giżycko. Polegała ona na budowie hali lodowiskowej wraz z zapleczem przy ul. Królowej Jadwigi, w bliskim sąsiedztwie „Boisk Orlik 2012” oraz Szkoły Podstawowej nr 7. Do istniejącej hali o konstrukcji stalowej dobudowano dwukondygnacyjną część budynku. W ten sposób powstała nowa hala o powierzchni użytkowej około 3483 m2, w której znalazły się nowoczesne instalacje wewnętrzne: wodno-kanalizacyjne, elektroenergetyczne, wentylacyjne, c.o, chłodnicze i nagłośnienia. Zarządcą lodowiska w Giżycku jest MOSiR.

Na parterze lodowiska znajduje się hala z płytą lodowiska o wymiarach 30 x 60 m oraz boksy dla zawodników i sekretarza zawodów. Płyta lodowiska jest przystosowana do całorocznej eksploatacji i spełniać także funkcję widowiskową. W obiekcie może przebywać jednorazowo 500 osób, w tym 150 na tafli. Wokół płyty lodowiska znajduje się widownia na 280 miejsc siedzących. Tutaj rozmieszczono również szatnie z sanitariatami dla zawodników i widzów, wypożyczalnię łyżew i pomieszczenia techniczne.

Na piętrze hali lodowiskowej mieszczą się: biuro kierownika obiektu, sanitariaty i dwa pokoje klubowe. Na piętrze znajduje się także mała kawiarenka, w której można skosztować przepysznych specjałów. Lodowisko w Giżycku troszczy się o osoby niepełnosprawne oraz z dysfunkcjami ruchowymi, umożliwiając im dostęp na piętro windą.

Frajda z jazdy na łyżwach

Jazda na łyżwach stanowi połączenie zabawy oraz sportu, zapewnia ruch i świetną rozrywkę. Kształtuje sylwetkę, buduje mięśnie nóg, wspomaga równowagę i orientację przestrzenną. Wpływa na wzrost formy i odporności, a przy okazji pozwala na wspólną frajdę w gronie znajomych lub rodziny. To doskonała rekreacja zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Z jazdą na łyżwach jest podobnie jak z jazdą na rowerze – raz zdobyte umiejętności zapamiętujemy na całe życie. Na ogół, nawet po długiej przerwie, wystarczy krótka rozgrzewka, by przypomnieć sobie podstawy i zacząć coraz swobodniej jeździć po lodzie.

Lodowisko w Giżycku zapewnia osobom uczącym się jeździć na łyżwach skorzystanie ze specjalnych akcesoriów, takich jak: pingwiny i misie, które stabilizują sylwetkę w czasie jazdy i redukują bolesne następstwa przypadkowego upadku. Mogą z nich uczynić użytek nie tylko dzieci, lecz również dorośli, którzy nigdy wcześniej nie mieli założonych łyżew na nogach.

Zajęcia na lodowisku w Giżycku

Lodowisko w Giżycku stanowi doskonałe miejsce dla amatorów rekreacyjnej jazdy na łyżwach. Obiekt zaprasza miedzy innymi na różne formy zajęć dla dzieci, prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów. Lekcje te przyczyniają się do integracji uczestników, poprawiają nastrój i sprawność fizyczną i umysłową.

Lodowisko w Giżycku oferuje zajęcia hokeja na lodzie, które są ciekawą propozycją dla osób już wprawionych w jeździe na łyżwach. Jest to ogólnorozwojowy sport, zwiększający refleks, szybkość, zwrotność. Wymaga jednak dużego zaangażowania i przede wszystkim odpowiedniej kondycji. Warto wspomnieć również o zajęciach z jazdy figurowej na lodzie, które są świetną okazją do rozwijania swoich umiejętności łyżwiarskich. To dyscyplina łyżwiarska, na którą składają się określone ewolucje, elementy akrobacji harmonijnie połączone z rytmem muzyki. Sporym zainteresowaniem cieszy się również łyżwiarstwo szybkie (panczeny) i short track.

Akademia Łyżwiarska na lodowisku w Giżycku zaprasza chętnych na otwarte zajęcia rolkarskie. Jest to letni cykl zajęć rolkarskich dla osób, które zainteresowane są opanowaniem podstaw jazdy na rolkach oraz doskonaleniem techniki łyżwiarskiej.

Lodowisko w Giżycku dostępne cały rok

Lodowisko w Giżycku jest nowoczesnym obiektem, który jest otwarty przez cały rok (za wyjątkiem planowanych przerw technologiczno-porządkowych). Terminy wejść i aktualny cennik biletów wstępu na lodowisko znajduje się na stronie MCSL. Koszt zakupu biletów regulowany jest przez władze miasta i nie wydaje się być wygórowany. Dla rodzin z dziećmi wypoczywających w Giżycku sporym atutem są bilety ulgowe, a dla osób zamierzających częściej korzystać z lodowiska dostępne są również karnety.

Lodowisko w Giżycku oferuje możliwość wynajęcia całej płyty lodowej. To opcja szczególnie korzystna dla grup zorganizowanych, które chcą prowadzić samodzielnie zajęcia, bez obawy o tłumy czy inne niedogodności. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy lub naostrzyć własne.

Giżyckie tradycje sportów lodowych – ciekawostki

Giżycko chlubi się wieloletnią tradycją łyżwiarstwa szybkiego. Z tego miasta wywodzi się Ewa Borkowska – Wasilewska, wychowanka klubu MKS Niegocin Giżycko. Była wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski w kategorii juniorów i seniorów, startowała w mistrzostwach świata i Europy oraz dwukrotnie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (1992 Albertville, 1994 Lillehammer).

W Giżycku w latach 1955 – 1960 organizowano zawody o Puchar Warmii i Mazur w łyżwiarstwie szybkim, które wpłynęły na popularyzację tej dyscypliny sportu wśród młodzieży szkolnej w tym rejonie. Również tutaj na jeziorze Niegocin i Kisajno zmagali się zawodnicy w maratonie łyżwiarskim, którego koronnym dystansem było 200 km. W latach 80 i 90-tych dwudziestego wieku maratończycy holenderscy organizowali na jeziorach w Giżycku i okolicach wyścigi długodystansowe.

Pochodzący z Giżycka polski maratończyk – Andrzej Pikciun w roku 1997 we Włoszech w 24-godzinnym maratonie pokonał dystans 462,31 km, zdobywając wicemistrzostwo świata i ustanawiając jednocześnie rekord Polski, który nie został poprawiony do dnia dzisiejszego.

Zobacz również