Park Linowy Wiewióra w Giżycku

Rodzinne wycieczki do parków linowych od lat cieszą się rosnącą popularnością. Park Linowy Wiewióra w Giżycku może być wyśmienitą formą relaksu i stanowić wspaniały element aktywnej rekreacji na świeżym powietrzu. Jest to idealny sposób spędzenia czasu dla aktywnych osób oraz dla tych, którzy chcą pokonać swoje słabości, a przy tym lubią adrenalinę.


Park Linowy Wiewióra w Giżycku – rekonesans

Park Linowy Wiewióra w Giżycku

Giżycko z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów i z pewnością zasługuje na miano żeglarskiej stolicy Polski. Malownicza miejscowość, prócz pięknych jezior, ciekawych zabytków i wyśmienitej bazy turystycznej, ma do zaoferowania różnorodne atrakcje. Jedną z nich jest Park Linowy Wiewióra.

Obiekt należy do największych i popularniejszych parków linowych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Zlokalizowany jest w lesie przy ulicy Turystycznej 1, dosłownie na brzegu niewielkiego jeziorka Popówka Mała, tuż przy głównej bramie wjazdowej do Twierdzy Boyen. Zmotoryzowani odnajdą tu duży bezpłatny parking, który znajduje się przy rozwidleniu ulicy Moniuszki z ulicą Turystyczną. Obiekt działa od długiego weekendu majowego i jest otwarty aż do października.

Park Linowy Wiewióra w Giżycku – charakterystyka tras

W Parku Linowym Wiewióra wytyczono 5 tras, które różnią się wysokością usytuowania nad ziemią oraz ilością i rodzajem przeszkód. Każda z tras ma konkretne wymagania dotyczące minimalnego wzrostu korzystającego. Na 4200 metrach lin zamocowano 70 przeszkód, które zawieszone są nad ziemią na wysokości od 3 do 12 metrów. W parku znajdziemy też 10 popularnych tyrolek, w tym 4 przebiegające na odcinku 163 m nad taflą jeziora.

Trasa Maluch

Jest trasą dla dzieci o preferowanym wzroście do 120 cm i wieku minimum 3 lata. Obejmuje 10 przeszkód. Trasa zabezpieczona jest siatkami i barierkami, więc dziecko nie musi posiadać uprzęży, jedynie kask. Najciekawszym elementem tej trasy jest oryginały i niespotykany gdzie indziej obszerny basen (o powierzchni użytkowej 40 m2) wypełniony ponad 10,000 plastikowych piłeczek o średnicy 8cm. Piłeczki posiadają atest – są nieszkodliwe i gwarantują bezpieczeństwo zabawy najmłodszych: są bezzapachowe i wyprodukowane z miękkiego, nietoksycznego tworzywa LDPE.
Jeden bilet uprawnia do nielimitowanych przejść w czasie 70 minut.

Trasa Zielona – niska

Jest trasą przeznaczoną dla dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 13 lat z minimalnym wzrostem 120 cm. Charakteryzuje się niższym poziomem trudności, ale nie jest banalnie prosta – tak jak w większości tego typu parków linowych. Na trasie tej znajduje się 13 przeszkód, które zawieszono na wysokości do 3 metrów nad ziemią. Przeszkody dobrano tak, aby stopniowo oswajać dzieci z wysokością i utrzymywaniem równowagi na ruchomych przeszkodach. Pokonanie trasy nie jest schematyczne, a uczestnicy doświadczają łatwiejsze i trudniejsze momenty. Ale na ogół dają sobie doskonale z tym radę i z chęcią myślą o przejściu na trudniejsze trasy.

Przeciętny czas pokonania trasy przez najmłodszych wynosi od 15 do 30 minut. 1 bilet jest ważny na 1 przejście.

Trasa Niebieska – średnia

Jak sama nazwa wskazuje, jest pośrednią opcją pomiędzy trasą niską i wysoką. Trasa średnia jest optymalną propozycją dla osób, które nie są pewne swoich umiejętności i kondycji oraz chcą sprawdzić swoje siły na umiarkowanej wysokości. Trasa średnia zawiera 18 przeszkód, znajdujących się na wysokości 6 – 9 metrów. Przeszkody są tak dobrane, aby ich pokonanie było wyzwaniem nawet najbardziej wprawionym wspinaczom, którzy łakną adrenaliny. Dotyczy to także pokonania ścianki wspinaczkowej i konieczności wykonania skoku „tarzana” pomiędzy dwoma platformami. Znajdują się tu również 2 przejazdy tyrolkowe, z czego jeden w formie orczyka. Średni czas pokonania trasy niebieskiej wynosi 40 – 60 minut, choć są rekordziści, którzy pokonują trasę w 20 minut.

Jeden bilet uprania do 1 przejścia. Zaleca się wzrost powyżej 140 cm.

Trasa Czerwona – wysoka

To zabawa dla osób pozbawionych lęku wysokości oraz tych, którzy szukają przygód i naprawdę dużej dawki adrenaliny. Trasa wysoka wymaga pokonania 21 elementów, które zawieszone są od 8 do 10 metrów nad ziemią. Na początku jest ciężko, ale zwieńczeniem tego toru przeszkód są 3 niebywale ekscytujące tyrolki. Na dwóch z nich zjeżdża się nad powierzchnią jeziora, na wysokości około 10 metrów.

Osobom, które nie były nigdy w parkach linowych i nie są świadomi swojej reakcji na taką wysokość, zaleca się najpierw skorzystać z łatwiejszej trasy. Czas pokonania trasy wynosi do 1,5 godziny. 1 bilet jest na 1 przejście. Wymagany minimalny wzrost wynosi 160 cm.

Trasa Zjazdowa

Platformy na trasie zamontowano na wysokości około 12 metrów. Trasa rozpoczyna się od pokonania dwóch przeszkód w formie drabinek, po czym zostaje już tylko sama frajda w postaci niezapomnianych widoków i emocji podczas pięciu zjazdów tyrolkowych, w tym dwóch nad jeziorem. Średni czas pokonania trasy to 15 – 20 min. 1 bilet na obowiązuje na 1 przejście. Wymagany minimalny wzrost to 160 cm.

Priorytet to bezpieczeństwo

W Parku Linowym Wiewióra nad bezpieczeństwem uczestników czuwa obsługa i instruktorzy. Codziennie kontroluje się stan konstrukcji i poszczególnych elementów sprzętu: zużywanie się lin, bloczków czy platform. Osoba szkoląca dokładnie omawia sposób pokonywania tras oraz asekuracji i sprawdza przyswojenie wiedzy przez użytkowników. Do tego celu służy trasa treningowa z systemem asekuracji i elementami przeszkód z jakimi spotkamy się na trasie. Każdy uczestnik przed wejściem na trasę otrzymuje zestaw składający się z: uprzęży, lonży, bloczka, karabinka i kasku.

Zobacz również