Wakacje z niemowlakiem na Mazurach

Narodziny dziecka wiążą się z ogromnym szczęściem, euforią, lecz także z nowymi obowiązkami. Pierwsze wakacje z niemowlakiem stawiają często rodziców przed trudnym wyzwaniem. Wiele par zastanawia się czy urlop z małym dzieckiem jest dobrym pomysłem. Jednak doświadczenie dowodzi, że wspólna rekreacja wzmacnia jedność rodziny, tworzy cenne wspomnienia, a odpowiednio zorganizowany wyjazd umożliwia podróż bez komplikacji.


Czas na pierwsze wakacje!

Wakacje z niemowlakiem na Mazurach

Kiedy można podróżować z maleńkim dzieckiem? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Właściwy czas na pierwsze wakacje z niemowlakiem jest kwestią indywidualną, zależną od sytuacji wszystkich członków rodziny. Warto jednak pamiętać, że poród był dla mamy i maluszka ogromnym wysiłkiem, dlatego pierwsze tygodnie powinny przynieść możliwie jak najwięcej wytchnienia i spokoju. Maluch musi najpierw znaleźć swoją drogę do wielkiego świata, a reszta rodziny musi przyzwyczaić się do siebie nawzajem i do nowych okoliczności.

Ogólnie rzecz ujmując można przyjąć półroczny okres adaptacji za najbardziej odpowiedni. Po sześciu miesiącach rodzice już znają potrzeby swojego maleństwa, a w większości rodzin codzienne życie stabilizuje się. Jeśli maluch jest zdrowy a rodzice czują się dobrze, to może stanowić właściwy moment na pierwsze rodzinne wakacje z niemowlakiem. Aby mieć pewność, że z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwskazań do wyjazdu, najlepiej wcześniej porozmawiać o swoich planach z lekarzem pediatrą lub położną. Warto sprawdzić warunki higieniczne oraz dbałość o bezpieczeństwo zdrowia wszystkich gości i personelu obiektu.

Na co zwrócić uwagę planując wakacje z niemowlakiem?

Z udanych wakacji korzyści czerpie cała rodzina, wszak zrelaksowani, zadowoleni z życia rodzice to szczęśliwe dziecko. Wybierając się na urlop warto więc uwzględnić swoiste upodobania i preferencje. Jest jednak kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę planując wakacje z niemowlakiem.

Podróżowanie do krajów południowych z niemowlakiem w okresie wakacyjnym to niekonieczne trafne rozwiązanie. Z powodu nadmiernego upału może ucierpieć układ krążenia małego dziecka. Warto pomyśleć o regionach, które są bardziej bezpieczne dla maluszka. Ogromną popularnością wśród młodych rodziców cieszą się miejsca z przyjemnym i łagodnym klimatem, blisko sielskiej natury. Mazurska Kraina Tysiąca Jezior oferuje urokliwe, spokojne miejsca do wypoczynku i aktywnej rekreacji w bliskim kontakcie z wyjątkową przyrodą. Różnorodność obiektów przygotowanych ze szczególną dbałością o potrzeby rodziny jest ogromna. Można odnaleźć tu zarówno miejsca pełne atrakcji turystycznych, jak i zaciszne zakątki skryte w naturalnej otulinie, z dala od tłumów i miejskiego gwaru.

Drugą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest zagrożenie, jakie niosą ze sobą zbyt intensywne ekspozycje słoneczne. Niemowlęta poniżej pierwszego roku życia nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętając, że skóra dziecka jest szczególnie cienka i wrażliwa należy przygotować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, krem ze specjalnym filtrem dla dzieci (SPF 50+, chroniącym przed UVA i UVB) oraz odzieżą z ochroną przed promieniowaniem UV. Szykując właściwe ubrania dobrze jest pomyśleć nie tylko o odzieży uszytej tak, by zabezpieczyć części ciała bardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Ważne jest także to, by dobrać właściwy materiał, który posiada w pewnej mierze funkcję “filtra przeciwsłonecznego”. Podczas przebywania na świeżym powietrzu należy unikać długich ekspozycji słonecznych, warto poszukać zacienionego, przewiewnego miejsca.

Czego potrzebujesz na wakacjach z dzieckiem?

Bez względu na to jakim środkiem komunikacji wybieramy się na wakacje z niemowlakiem podczas podróży należy zadbać o to, aby dziecko siedziało przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie,. Najbardziej odpowiednim i zalecanym sposobem przewożenia malucha jest korzystanie z fotelika dedykowanego najmłodszym, czyli niesiedzącym dzieciom. Najbezpieczniejszym ułożeniem podczas podróżowania jest pozycja półleżąca, która gwarantuje właściwe ułożenie główki i pleców niemowlaka. W trakcie podróży samochodem eksperci zalecają zrobienie sobie przerwy po godzinie jazdy (nie później niż po dwóch godzinach) i wyjęcie malucha z nosidełka w celu podania picia i jedzenia. Ważne jest również, aby jedzenie, picie, zapasowy smoczek oraz zabawki znajdowały się w zasięgu ręki.

Co zabrać ze sobą na wakacje z niemowlakiem?

Nie ma wątpliwości, że należy spakować wystarczającą ilość odpowiednich ubrań, pieluszek i artykułów higienicznych. Trzeba mieć pod ręką także preparaty żywieniowe i akcesoria potrzebne do karmienia i pielęgnacji dziecka. Nie ma potrzeby zabierania ogromnej ilości ubrań czy kosmetyków, można przecież zrobić pranie lub brakujące rzeczy dokupić na miejscu. O wiele ważniejsze jest, aby zabrać ze sobą lekarstwa, dokumenty oraz optymalną ilość zabawek.

Apteczka dla dziecka powinna być skompletowana tak, aby odpowiadała aktualnym potrzebom pociechy. Przede wszystkim nie powinno w niej zabraknąć przepisanych leków. Warto również zabrać ze sobą to, co niezbędne w przypadku standardowych dolegliwości wieku dziecięcego. Ogólnie zaleca się: termometr kliniczny, czopki przeciw gorączce, środki przeciwbólowe, krople do nosa, plastry, maść na rany, środki dezynfekujące i maść chłodząca przeciw poparzeniom słonecznym i ukąszeniom komarów. Oczywiście apteki można znaleźć właściwie wszędzie, ale nie wszystkie otwarte są przez całą dobę lub nie można do nich szybko dotrzeć. Im lepiej jesteśmy przygotowani, tym szybciej możemy zareagować w sytuacji awaryjnej.

Wybierając się na wakacje z niemowlakiem należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz numer telefonu do lekarza pediatry. Poza tym należy pamiętać, że w naszym kraju i w krajach UE dokumentem dziecka jest dowód osobisty (wyrabiany w urzędzie miasta), w krajach niezrzeszonych w Unii niezbędny jest paszport. Wszystkie dokumenty podróżne warto mieć zawsze pod ręką.

Wakacje z niemowlakiem – wózek czy nosidełko?

Na wspólne wakacje z maluszkiem można zabrać wózek, chustę albo nosidło. Wszystko zależy od wieku dziecka, możliwości transportowych oraz miejsca docelowego. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie wózka spacerowego w domu, musimy się liczyć z tym, że maluszek będzie musiał być noszony. Wtedy z pewnością warto postarać się o wygodne nosidełko. Dobrym rozwiązaniem jest również spakowanie lekkiego składanego wózka, który przyda się zarówno na spacerach, jak i na plaży. Można wtedy położyć dziecko w wózku, pod parasolem, gdzie będzie mogło bezpiecznie spać, odpoczywać lub bawić się. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tego typu wózki zaleca się dopiero od 6. miesiąca życia.

Zobacz również