Co zabrać na Żagle na Mazurach?

Mazury to malownicza kraina jezior, rzek, wzgórz i lasów, oferująca spektakularne kojące krajobrazy, gwarantująca oddech oraz relaks w otoczeniu unikatowej przyrody. Wielkie Jeziora Mazurskie są mekką żeglarstwa śródlądowego o radze europejskiej i stanowią idealne miejsce do uprawiania turystyki wodnej oraz wypoczynku. Żeglowanie po niezliczonych szlakach wodnych jest wspaniałą przygodą, fascynującą rekreacją pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujemy. Jedną z najważniejszych rzeczy, z którą musimy się zmierzyć przed każdym rejsem jest spakowanie się. Co więc należy zabrać na mazurskie żagle? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże usprawnić pakowanie na rejs po Krainie Tysiąca Jezior.


Co zabrać na żagle na Mazurach? – ogólne wskazówki

Co zabrać na Żagle na Mazurach?

Rejs żaglówką wymusza rozważne przygotowanie i rozmieszczenie bagażu na łodzi, ponieważ przestrzeń ładunkowa jest bardzo ograniczona, zwłaszcza gdy płyniemy z liczną załogą. Warto dobrze to przemyśleć i zminimalizować zestaw rzeczy. Na walizki nie ma miejsca na pokładzie żaglówki. Najbardziej optymalne będzie pakowanie rzeczy w miękkie torby sportowe lub worki żeglarskie, gdyż sztywne walizki trudniej rozmieścić w małej przestrzeni. Oprócz ubioru i rzeczy osobistych należy zabrać na żagle również prowiant, ekwipunek łodzi i inne przedmioty zapewniające bezpieczny i komfortowy wodny wypoczynek. Wszystko, co musi być chronione przed wodą, powinno być zapakowane w wodoodporne etui i worki.

Przygotowania do żeglowania na Mazurach

Pogoda na Mazurach bywa kapryśna. Dynamiczną aurę zawdzięczamy przede wszystkim otwartymi przestrzeniami nad taflami dużych jezior i silnie wiejącym wiatrom. Ponieważ możemy się spodziewać pogodowych skrajności, warto być gotowym na wszystkie warianty pogodowe, zarówno na upalne dni, jak i okresy przeszywającego chłodu. Prognozy pogody bywają zawodne i często bywa tak, że albo jest dużo słońca przy słabym wietrze albo dużo wiatru i pochmurnie.

Zestaw odzieży na żagle na Mazurach musi być dobrany w sposób nieprzypadkowy – powinny to być rzeczy potrzebne w czasie pływania łodzią oraz poza nią – na lądzie. Generalnie żeglarze powinni przestrzegać prostych zasad dotyczących kompletowania odzieży. Przede wszystkim uwzględniamy zmieniające się warunki pogodowe i specyfikę akwenów, po których pływamy. Wiatr, woda, słońce oraz chłód stanowią główne wyznaczniki.

Sprawdzamy prognozę i oceniamy warunki pogodowe

Warto dokładnie przeanalizować prognozę pogody, najlepiej na specjalnie dedykowanych żeglarzom portalach, z uwzględnieniem wiatrów wiejących na konkretnym akwenie. Można w ten sposób ubrać się adekwatnie do warunków atmosferycznych i np. przygotować już poprzedniego wieczoru wełnianą czapkę lub odzież przeciwdeszczową.

Ubieramy się warstwowo

Wiatr to nieodzowny towarzysz żeglarza. Jednak należy pamiętać, że silne, chłodne podmuchy potęgują odczucie chłodu i wilgotności. Najłatwiejszym sposobem na zachowanie komfortu jest ubieranie się na cebulkę, czyli noszenie warstw odzieży, dzięki którym można utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Kiedy robi się zimno zakładamy na siebie cieplejsze części garderoby. Gdy jest nam za gorąco to w każdej chwili możemy ściągnąć jedną warstwę odzieży.

Zabieramy zapasowy zestaw ubrań

Dobrym pomysłem jest spakowanie do ekwipunku żeglarskiego zapasowego zestawu suchych ubrań.

Ubieramy się wygodnie

Niejeden początkujący żeglarz zastanawia się – co zabrać na żagle? Musi szybko nauczyć się przedkładać wygodę żeglowania nad styl i modę. Przebywanie na pokładzie łodzi wymaga sporej mobilności i możliwości wykonywania szeregu ruchów. Dlatego ubiór, w którym żeglujemy nie może ograniczać ruchów, po prostu musi być wygodny.

Co zabrać na żagle na Mazurach? – ubrania na rejs

  • Okrycie wierzchnie: sztormiak lub kurtkę przeciwdeszczową z kapturem, ocieploną polarem i długie wodoodporne spodnie
  • Komplet odzieży letniej: koszulki bawełniane, krótkie spodenki
  • Odzież na wieczór i chłodniejsze dni: długie spodnie trekkingowe, jeansy, bluza z długim rękawem i kapturem, grube skarpety
  • Bieliznę, najlepiej termoizolującą
  • Buty sportowe z jasną podeszwą o delikatnym profilu (zapobiegającym wbijaniu się małych kamieni w podeszwy), które nie będą się ślizgać na wilgotnym pokładzie żaglówki, a jednocześnie nie pozostawią na pokładzie ciemnych smug
  • Kalosze lub wodoodporne buty na gorszą pogodę oraz wygodne trapery do wędrówek na lądzie
  • Czapkę z daszkiem lub chustę na głowę
  • Rękawiczki żeglarskie (alternatywnie rowerowe), gdyż praca przy linach może powodować otarcia skóry niezabezpieczonych dłoni
  • Stroje kąpielowe – dwa komplety
  • Klapki do korzystania z sanitariatów portowych.

Co zabrać na żagle na Mazurach? – dokumenty, pieniądze, przedmioty osobiste

Podczas żeglowania, oprócz ważnego dowodu osobistego warto przygotować również listę telefonów i nazwisk bliskich osób, które należy powiadomić w razie przykrego zdarzenia na wodzie. Można zabrać na żagle kopię dowodu osobistego, przydatną w przypadku zgubienia oryginału, a także ważną licencję żeglarską, która ułatwi wypożyczenie jachtu. Oczywiście musimy pamiętać o zabraniu karty płatniczej oraz niewielkiej ilości gotówki – przydatnej do kupowania artykułów i pamiątek w lokalnych sklepikach. Ponadto należy spakować:

  • przybory toaletowe
  • ręczniki, najlepiej turystyczne szybkoschnące
  • lekki śpiwór
  • smartfon z ładowarką (powerbank) i słuchawkami
  • latarkę lub czołówkę z zapasowymi bateriami
  • nóż kieszonkowy lub narzędzie wielofunkcyjne
  • mały plecak na jednodniowe wycieczki
  • pasek do okularów
  • wodoodporną torbę na przejażdżki pontonem lub wyprawy na plażę
  • przewodnik turystyczny
  • lornetkę, która umożliwia podziwianie pięknych krajobrazów, ptactwa wodnego i ewentualnych przeszkód pojawiających się w czasie żeglowania
  • okulary przeciwsłoneczne z soczewkami z polaryzacją redukującą refleksy na wodzie
  • opcjonalnie – akcesoria wędkarskie, gdy planujemy łowienie ryb, sprzęt do nurkowania.

Co zabrać na żagle na Mazurach? – apteczka podróżna

Oprócz osobistych leków przyjmowanych na co dzień apteczka powinna zawierać przede wszystkim zestaw środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, środki opatrunkowe (m.in.: plastry, bandaże), leki doraźnie stosowane w nagłych sytuacjach (na biegunkę, przeciwalergiczne, płyny dezynfekujące, repelenty na komary i kleszcze). Koniecznie w apteczce powinny się znaleźć preparaty chroniące przed słońcem, czyli produkty z wysokim filtrem UV oraz pomadka ochronna ust.

Warto pamiętać

Najważniejsze jest pozytywne i praktyczne podejście do pakowania, czyli wybór rzeczy pod względem ich funkcjonalności. Niezbędne, użyteczne, wygodne, poręczne – to główne wyznaczniki naszego podejścia do pakowania.

Zobacz również