Kalska Kolumna

Kalska Kolumna należy do najstarszych budowli pokutnych na Mazurach. Historia tej przydrożnej, ceglanej kapliczki słupowej rozbudza wyobraźnię nie tylko ze względu na intrygującą formę. Jej powstanie prawdopodobnie łączy się z burzliwymi wydarzeniami z przeszłości. Budowli przypisuje się również magiczne działanie sił nadprzyrodzonych. Wiele osób zatrzymuje się przy niej, aby odczytać przestrogę kierowaną do tych, którzy nie przestrzegają praw boskich.


Wieś, która słynie z unikatowego zabytku

Kalska Kolumna

Kalska Kolumna, która przypuszczalnie pochodzi z XVI wieku, położona jest nieopodal wsi Kal, na niewielkim starym cmentarzu ewangelickim. Administracyjne leży w granicach miejscowości Węgorzewo przy ulicy Jasnej, na południowy zachód od Kościoła Zielonoświątkowego Zboru Jezusa Chrystusa.

Wieś Kal znajduje się w północnej części Krainy Tysiąca Jezior, na Pojezierzu Giżycko–Węgorzewskim. Urokliwie położona na półwyspie Kal, rozdziela dwa jeziora Mamry i Święcajty. Przywilej lokacyjny nadano jej w roku 1478. Niegdyś była osadą królewską, która powstała w miejscu staropruskiego grodziska. Przez stulecia tutejsza ludność zaopatrywała węgorzewski zamek zarówno w ryby, miód, jak i upolowaną zwierzynę. Legendy o Kalskiej Kolumnie już w drugiej połowie XVI wieku rozsławiły wieś. Obecnie Kal jest miejscowością o charakterze turystycznym, choć poza sezonem letnim zamienia się w cichy i spokojny zakątek.

Ceglany słup, czyli tajemnicza Kolumna Kalska

Kalska Kolumna (Kehler Mauer) to czworokątny słup z cegły o wysokości 360 cm i szerokości 160 cm, usadowiony na kwadratowej podstawie. W niszach każdej ze ścian słupa widnieją tablice opatrzone wierszem węgorzewskiego pastora Wincentego Barfussa. Każda z tablic zawiera swoistą wersję językową, związaną z ludnością zamieszkującą te tereny. Ponieważ w okolicy mieszkali osadnicy polscy, niemieccy i litewscy, tablice zapisane zostały w języku polskim, niemieckim, litewskim, a także po łacinie, która była wówczas językiem uniwersalnym. W ten sposób każdy mieszkaniec tych ziem mógł odczytać wiersz, który brzmi: „W świąteczny dzień dwie pary gorącą miłością złączone tu zostały ogniem Wulkana naznaczone. Ciała spalone oraz odarte ze wstydu chlubnego sąsiedzi odkryli na trzeci dzień dopiero. I któż by nie uwierzył, że cichy ogień strawił kości tych, co praw boskich nie słuchają w skrytości. Stąd nauka wypływa dla ciebie przechodniu pobożna, że to kara, bo bez Boga kochać nie można”.

Kalska Kolumna i legenda zapisana w kamieniu

Według legendy czworo młodych mieszkańców wsi Kal pod koniec grudnia 1564 roku oddawało się w drewnianej chacie grzesznym igraszkom. Były to dwie pary kochanków, którym rodzice zakazali ożenku. Rozpusta miała miejsce w dniu liturgicznego święta Młodzianków, ustanowionego dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci w trakcie Rzezi Niewiniątek dokonanej w Betlejem z rozkazu namiestnika Galilei Heroda. Za niemoralne, bezwstydne i wyuzdane czyny Róża, Gertruda, Paweł oraz Benedykt zostali surowo ukarani. Poraził ich przysłowiowy grom z jasnego nieba.
Zwęglone ciała kochanków odnaleźli po kilku dniach bracia dziewcząt, gdy przyszli do chaty po ukryty tam trunek. Zaklinali się, że na spalonych zwłokach siedział okrakiem odrażający diabeł, a jego śmiech przeszywał do szpiku kości. Ponieważ ciała lubieżników uważano za zhańbione i zbezczeszczone przez czarta nie pochowano ich w poświęconej ziemi, lecz wrzucono do bagna. W miejscu, gdzie stał drewniany domek miejscowa ludność postawiła słup z cegły, a na jego ścianach umieszczono tablicę z inskrypcją w czterech wersjach językowych. Miała ona pełnić funkcję przestrogi i pouczenia, aby kierować się w życiu prawami boskimi.

Kalska Kolumna – zbudowana w podzięce

Tyle mówi legenda, inne źródła datują powstanie Kalskiej Kolumny na rok 1517, jeszcze inne na 1573. Ponieważ swoim wyglądem budowla wpisuje się w tradycję katolicką, możliwe, że została wybudowana ku czci Matki Bożej, jako symbol dziękczynny za zażegnanie niebezpieczeństwa. W połowie XVI wieku poziom wód w pobliskich jeziorach stale się podnosił. Jednak w pewnej chwili zagrożenie zostało oddalone, wody zaczęły opadać. Wtedy wdzięczni mieszkańcy, w podziękowaniu za wysłuchanie modlitw i ocalenie od powodzi, postawili kolumnę. Ponadto warto wspomnieć, że Kolumna Kalska prawdopodobnie stanowiła inspirację dla twórców węgorzewskiego herbu, który został nadany miastu w 1571 roku. W herbie na niebieskim tle została odwzorowana szara ceglana wieża, przypominająca kształtem Kalską Kolumnę.

Co warto zobaczyć w pobliżu Kalskiej Kolumny?

Wycieczki rowerowe są świetnym sposobem na poznanie walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych regionu. Miłośnicy jednośladów mogą skorzystać z trasy rowerowej zwanej Pętlą Węgorzewską, stanowiącej część szlaku długodystansowego sieci GreenVelo. Pętla liczy około 16 km. Rozpoczyna się w Węgorzewie i wiedzie wzdłuż Węgorapy, obok zamku krzyżackiego, w którym gościł król Stanisław Leszczyński, w pobliżu Muzeum Kultury Ludowej z Parkiem Etnograficznym i kilku portów jachtowych. Dalej trasa prowadzi do cmentarza z okresu I wojny światowej i punktu widokowego, z którego rozciąga się urokliwa panorama jeziora Święcajty. Następnie, jadąc wzdłuż brzegu jeziora, docieramy do drogi prowadzącej do wsi Kal. Wcześniej mijamy Kalską Kolumnę. Wjeżdżając z powrotem do Węgorzewa możemy zatrzymać się w Muzeum Tradycji Kolejowej, które szczyci się bogatą ekspozycją zabytkowego sprzętu kolejowego. Ostatni odcinek prowadzi promenadą rowerowo – spacerową wzdłuż kanału Węgorzewskiego do plaży miejskiej oraz strzeżonego kąpieliska na północno-wschodnim brzegu jeziora Mamry.

Zobacz również