Wędkowanie na Mazurach

Kraina Tysiąca Jezior to region szczególnie popularny wśród miłośników wędkarstwa. Gdzie łowić ryby na Mazurach zależy przede wszystkim od tego, jakie ryby chcemy złowić. Największą różnorodnością ryb charakteryzują się zbiorniki sielawowe. Właśnie nad te jeziora warto się wybrać po wspaniałe okazy siei, płoci, okonia, leszcza, karpia, jazgarza, węgorza czy szczupaka.


Mazury – najatrakcyjniejsze łowisko w Europie

Wędkowanie na Mazurach

Kraina Tysiąca Jezior od lat stwarza znakomite warunki do rekreacji na łonie przyrody. Różnorodność zbiorników wodnych oraz bogactwo gatunkowe ryb przyciągają w ten region również amatorów wędkowania. Właśnie na Maurach znajdują oni doskonałe możliwości do uprawiania swojego hobby, które też bardzo często staje się sposobem na życie, relaksem połączonym z szacunkiem do natury. Ponad 60 różnych gatunków ryb, w tym: węgorze, szczupaki, sumy i sandacze, sprawiają, że serca wędkarzy biją szybciej. Na Mazurach znajdują się różnorodne łowiska, obejmujące zarówno jeziora głębokie, jak i płytkie oraz wartko płynące rzeki. Wędkarze mogą wybierać spośród wielu typów łowisk, w zależności od indywidualnych preferencji i posiadanych umiejętności.

Wędkowanie na Mazurach – jakie ryby tu występują?

Populacja ryb w mazurskich jeziorach jest wciąż liczna, co sprawia, że zarówno początkujący, jak i doświadczeni wędkarze wracają z tej krainy zadowoleni. Część gatunków lubi płytkie jeziora i zatoki, niektóre żerują na głębinach, jeszcze inne w rzekach. W środowisku wędkarskim panuje pogląd, że im większy i głębszy zbiornik, tym znaczniejszą różnorodność gatunków ryb można w nim spotkać. Atrakcyjne dla wędkarzy są podwodne górki, położone blisko krawędzi skarp jeziornych, przy których czyhają drapieżniki.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej tematowi, gdzie i jakie łowić ryby na Mazurach? W naszym kraju wyróżnia się 5 podstawowych typów jezior:

  • Leszczowe (głębokości 12-20m), w których bytują przede wszystkim: leszcz, lin, krąp, węgorz, ukleja, szczupak, sandacz oraz okoń.
  • Sandaczowe (głębokości 6-12m), które zasiedlają m.in.: sandacz, leszcz i lin.
  • Linowo – szczupakowe (głębokości do 6m), które preferują w szczególności: liny szczupaki, ukleje i węgorze.
  • Karasiowe (płytkie i zamulone), w których żyją przede wszystkim małe rybki.
  • Sielawowe (o głębokości ponad 20 m), w których żyją m.in.: sielawa, stynka, ukleja, sieja, płoć, okoń, leszcz, krąp, jazgarz, węgorz, szczupak, miętus, zdarzają się także raki.

Najczęściej spotykanymi gatunkami ryb w wodach mazurskich są leszcz, lin, płoć i karaś. W niektórych jeziorach można złowić także sandacza, węgorza czy coraz powszechniejszego suma, jesiotra zachodniego i amura. Do rarytasów mazurskich połowów należy sielawa, która znalazła się nawet w herbie miasta Mikołajki.
Największa różnorodność gatunkowa występuje w zbiornikach sielawowych, do których należą: Święcajty, Dejguny, Mikołajskie, Bełdany, Nidzkie, Roś, Czos oraz liczne jeziora na Pojezierzu Olsztyńskim, Iławskim. Na leszcze i szczupaki najlepiej wybrać się na jeziora: Boczne, Babka, Tajty, Kisajno, Wydmińskie. Wspaniałe okazy węgorza i sandacza najłatwiej złowimy w Niegocinie,
Gołdapiwie, Buwełnie.

Wędkowanie na Mazurach – co należy wiedzieć?

Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami

Przed rozpoczęciem wędkowania na Mazurach należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska oraz zasadami etyki wędkarskiej w danym regionie. Warto zacząć od ustalenia, do kogo należy łowisko i jakie obowiązują na nim zasady. Początkujący wędkarze mogą wybrać się na pierwsze zarzucanie wędki na łowiska komercyjne. Obowiązujące tam zasady są bardzo proste – po uiszczeniu opłaty można wypożyczyć sprzęt do wędkowania i zacząć łowić. Za każdą złowioną rybę płaci się według określonego cennika. Poza łowiskami komercyjnymi każda osoba zamierzająca wędkować na Mazurach musi, zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadać kartę wędkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb, wydawane przez właściwego zarządcę zbiornika wodnego. Zarządcą większości jezior mazurskich jest Polski Związek Wędkarski, a na części akwenów również spółdzielnie i przedsiębiorstwa rybackie oraz osoby prywatne.

Postaraj się wcześniej o wydanie karty wędkarskiej

O wydanie karty wędkarskiej należy się postarać na długo przed wyjazdem na Mazury, w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania starostwie powiatowym. Posiadacze karty wędkarskiej muszą jeszcze zaopatrzyć się w pozwolenie do wędkowania na konkretnym jeziorze lub na określonej grupie jezior. Można je nabyć w większości sklepów wędkarskich na terenie całego regionu oraz w zakładach rybackich m.in. w Węgorzewie, Mrągowie, Ostródzie, Suwałkach, Olecku i Rucianem-Nidzie. Koszt pozwolenia wynosi od kilkunastu do kilkuset złotych, w zależności od tego na jaki okres oraz obszar jest wystawione.

Pamiętaj gdzie są strefy ochronne i gdzie znajdują się strefy ciszy

Wędkując należy bezwzględnie przestrzegać przepisów prawnych dotyczących rybołówstwa śródlądowego oraz przepisów związanych z ochroną przyrody. Podczas wędkowania na Mazurach szczególną uwagę należy zwrócić na strefy ochronne wyznaczone na wielu jeziorach, minimalne wymiary ryb, okresy wyłączone z połowu oraz limity dzienne złapanych ryb. Warto zaznaczyć, że nie na wszystkich jeziorach mazurskich można pływać motorówkami. Na zbiornikach, które objęte są strefami ciszy obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami. Zakaz połowu dotyczy również akwenów, znajdujących się w obrębie rezerwatów przyrody. Należy także pamiętać, że odpowiedzialny wędkarz nie kaleczy ryb, nie meczy ich długotrwałym przetrzymywaniem na powietrzu i łowi tylko stosownie do swoich potrzeb.

Infrastruktura wędkarska na Mazurach

Sezony wędkarskie na Mazurach są bardzo długie, zwłaszcza sezon letni. To oznacza, że wędkarze mają wiele czasu, aby cieszyć się swoim hobby i eksplorować różne jeziora. Mazury oferują wiele atrakcyjnych miejsc do wędkowania. Każde z tych miejsc ma swoje unikalne cechy i gwarantuje różny poziom wrażeń dla wędkarzy. Na Mazurach istnieje rozbudowana infrastruktura wędkarska. Wiele jezior posiada specjalnie przygotowane miejsca do wędkowania, pomosty na brzegach akwenów, a także zapewnia możliwość wynajęcia sprzętu – dotyczy to łodzi wiosłowych, a także wędek i wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Kiedy wędkowanie na Mazurach jest dozwolone?

Wędkując przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać przepisów dotyczących ochrony ryb. Należy znać gatunki ryb chronionych, okresy ochronne, wymiary ochronne oraz limity połowu. Przykładowo pod ochroną są:

  • od 1 stycznia do końca kwietnia – szczupak i boleń,
  • od początku listopada aż do 30 czerwca – sum,
  • od 1 stycznia do końca maja – sandacz,
  • od początku grudnia do końca lutego – miętus,
  • od 15 czerwca do 15 lipca – węgorz.

Wędkarzy obowiązują także dzienne limity połowu, np.:

  • do 4 sztuk lina,
  • nie więcej niż 3 sztuki łącznie karpia, brzany i amura,
  • nie więcej niż 2 sztuki sandacza, troci, siei, bolenia lub węgorza,
  • 1 sztuka suma.

Wędkowanie na Mazurach to nie tylko hobby

Mazurskie jeziora, osadzone w malowniczych krajobrazach, sprawiają, iż wędkowanie staje się nie tylko okazją do złowienia okazałej ryby, lecz także relaksem, w otoczeniu unikatowej natury. Miłośnicy wędkowania na Mazurach mogą również uczestniczyć w licznych zawodach i konkursach wędkarskich, które są organizowane tutaj przez cały rok. To wspaniała szansa na wykazanie się umiejętnościami, ale także sposobność do zacieśnienia więzi z przyjazną społecznością wędkarską oraz wymiany doświadczeń i czerpania wiedzy od bardziej doświadczonych wędkarzy.

Zobacz również