Mazury na Weekend. Widok na jezioro Kisajno. Ile jezior jest na Mazurach?

Szacuje się, że Kraina Tysiąca Jezior liczy w rzeczywistości prawie trzykrotnie więcej jezior niż wynika to z jej nazwy. Zatem ile jest jezior na Mazurach? W środkowej części Pojezierza Mazurskiego znajduje się prawie 2600 jezior, które są połączone wieloma kanałami mazurskimi. W centralnej części Mazur, w celu umożliwienia żeglugi po jeziorach, utworzono system sztucznych kanałów, do których zalicza się kanały: Brożajcki, Giżycki, Grunwaldzki, Jegliński, Kula, Mazurski, Mioduński, Niegociński, Szymoński, Piękna Góra, Sztynorcki, Tałcki oraz Węgorzewski.


Mazury nieoczywiste

Mazury na Weekend. Widok na jezioro Kisajno. Ile jezior jest na Mazurach?

Geneza nazwy „Mazury” zaskoczy większość Polaków. Nazwa ta wywodzi się od przedrostka „maz”, oznaczającego dawniej „smolić”. Z połączenia z przyrostkiem „ur” powstał termin określający smolarzy zamieszkujących leśne i błotniste tereny w tym regionie.

Nazwa Mazury kojarzona jest z Krainą Tysiąca Jezior, natomiast lokalni mieszkańcy często nazywają swój region Mazurskim Morzem. W tym regionalnym określeniu jest trochę prawdy, gdyż ok. 10 tys. lat temu cały obszar Mazur pokryty był lodem. Cofający się do Bałtyku  lądolód do Bałtyku wzgórza morenowe, usypane równoleżnikowo. W zagłębieniach pomiędzy wniesieniami pozostały wielkie bryły topniejącego lodu, które wraz płynącymi ich korytami rzekami wypłukały głębokie rynny. W taki sposób tworzący się ląd przybierał nieregularne kształty i zaczęły pojawiać się wyspy oraz półwyspy, które w krótkim czasie pokryła bogata roślinność puszczy. Cały obszar Mazur został usiany licznymi jeziorami.

Ile jest jezior na Mazurach?

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zajmuje powierzchnię ok. 54 tys. ha, z tego 18 tys. stanowią wody, a 29 tys. ha pokrywają lasy. Na tym obszarze można doliczyć się około 2 600 jezior, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynika z popularnego określenia tej krainy.  Na Mazurach znajduje się 11 rezerwatów przyrody i 8 parków krajobrazowych. Obszar ten zamieszkuje ok. 1,5 mln mieszkańców.

Ile jest jezior na Mazurach -rekordowe jeziora

Największą atrakcją turystyczną Krainy Wielkich Jezior stanowią oczywiście wspaniałe jeziora, w tym największe w Polsce Jezioro Śniardwy o powierzchni 113,4 km2. Śniardwy wprawdzie są największe, lecz Jeziorak  najdłuższy, natomiast Kisajno może się poszczycić największą powierzchnią wysp. Wśród najgłębszych możemy wymienić jeziora: Babięty Wielkie, Piłakno, Ełckie, Isąg i Tałty. W czołówce jezior o najdłuższej linii brzegowej odnajdziemy: Jeziorak, Śniardwy, Nidzkie oraz Kisajno. Listę najpłytszych jezior otwiera: Mewa, w następnej kolejności  przytoczyć można: Kacze, Dłużek, Rominty i Druglinek.    

Największe – Śniardwy

Największe jezioro Warmii i Mazur nazywa się często mazurskim morzem. Śniardwy liczą dokładnie 22 km długości, 13,5 km szerokości i mają powierzchnię 113,4 km2. Jednak są dość płytkim jeziorem, o średniej głębokości sięgającej zaledwie 5,8 metra. W najgłębszym miejscu głębokość osiąga 13,4 m. Tak płytki akwen powoduje, że Śniardwy skrywają wiele mielizn i leżących tuż pod taflą wody łach kamieni. Śniardwy są niewątpliwie wielkie, ale uchodzą też za niebezpieczne ! Dno jeziora przy brzegach jest kamieniste, a płycizny występują już w odległości 50 m od lądu. 

Śniardwy trzeba zobaczyć, aby przekonać się, że są tu miejsca, z których nie widać drugiego brzegu. Wietrzna pogoda sprzyja powstawaniu na tym akwenie dużych fal, przypominających morskie grzywacze. Gdy jezioro spowije mgła, nawet doświadczony żeglarz może poczuć się jak w surrealistycznej scenerii. W związku z tym, Śniardwy przeznaczone są głównie dla wytrawnych wodniaków. Dlatego warto się tam wybrać w towarzystwie doświadczonego żeglarza lub Rybiego Króla, który według lokalnych legend żyje w tym jeziorze i ponoć pomaga tym, którzy szanują jego królestwo.

Najdłuższy – Jeziorak

Jeziorak jest najdłuższym naturalnym jeziorem w Polsce. Położony jest w zachodniej części Warmii i Mazur, w kompleksie jezior Pojezierza Iławskiego i  ciągnie się aż przez 27,5 km. Jezioro to ma liczne przesmyki i przewężenia oraz tworzy naturalne wyspy. Brzegi Jezioraka usiane są licznie powstającymi marinami, hotelami, puntami gastronomicznymi i gospodarstwami agroturystycznymi. Akwen otoczony jest uroczymi lasami,  które z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. 

Z najdłuższą linią brzegową

Jeziorak, to nie tylko najdłuższe polskie jezioro. Szczyci się także najdłuższą linią brzegową na Mazurach, która jest równa linii brzegowej Bałtyku – aż 514 km ! 

Z największą powierzchnią wysp

Kisajno to jedno z sześciu połączonych jezior, które określa się także mianem Mamry. Kisajno szczyci się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Jest usianym wyspami, malowniczym jeziorem, chętnie uwiecznianym  na fotografiach i pocztówkach. 

W całym akwenie znajduje się ponad 30 wysp o łącznej powierzchni ponad 200 ha. W południowej części jeziora Kisajno znajduje się archipelag złożony z 15-stu, różnej wielkości wysp, które sprawiają, że Kisajno wydaje się o wiele mniejsze, niż jest w rzeczywistości.  A jest to niemały obszar, bo obejmuje prawie 1 900 ha. Do większości wysp na jeziorze Kisajno nie można jednak przybijać, gdyż znajdują się na nich rezerwaty przyrody, z licznymi gatunkami ptactwa wodnego. Północna część Kisajna ma inny charakter i stanowi popularny szlak żeglugowy łączący Giżycko ze Sztynortem i Węgorzewem. 

Najgłębsze i najpłytsze mazurskie jezioro

Babięty Wielkie to akwen połączonych jezior mazurskich: Babięty, Babant, Babant Wielki i Babant Duży, które są położone w gminie Dźwierzuty (powiat szczycieński). Wśród mazurskich zbiorników jezioro to szczyci się największą głębokością, która wynosi 65 metrów. Jest jeziorem pochodzenia morenowego o powierzchni 264 ha,  długości 5 km i szerokości 1,1 km. Mewa natomiast jest najpłytszym jeziorem Mazur. Ma 0,3 ha powierzchni, a jego średnia głębokość wynosi 30 cm.

Zobacz również