Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Mazury ściągają corocznie tłumy turystów z kraju i zagranicy. Szczególne miejsce na mapie tych wojaży zajmuje Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – szczycący się bogactwem jezior oraz zróżnicowaną przyrodą. Urokowi tej niezwykłej krainie dodają również lasy, gęsto porastające teren parku.


Tam gdzie leży Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Park usytuowany jest w centrum Pojezierza Iławskiego. Został utworzony rozporządzeniem nr 120 wojewody olsztyńskiego i elbląskiego z dnia 17 maja 1993 roku w celu zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych, rekreacyjnych oraz zdrowotnych tego regionu. Park położony jest w obrębie województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Obejmuje obszarem części gmin: Stary Dzierzgoń, Susz, Iława i Zalewo. Rok później powołano Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, ze wspólną siedzibą w Jerzwałdzie.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – charakterystyka

Park znajduje się w strefie stosunkowo młodego obszaru polodowcowego. Charakterystyczne formy geologiczne tego okresu obejmują liczne wzniesienia moreny czołowej i zagłębienia moreny dennej, pola sandrowe, a także wody jezior powstałych w zagłębieniach po tzw. martwym lodzie. Moreny czołowe wznoszą się na wysokość 92 – 137 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie znajduje się na południowy-zachód od Karpowa, zaś najniższe w okolicy jeziora Gaudy.

Powierzchnia parku wynosi ponad 25 hektarów, z czego lasy zajmują największy jego areał – ok. 62% oraz jeziora – 27%. Centralną i najważniejszą częścią parku pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jest najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak. Poza tym zbiornikiem na terenie parku występują także 42 jeziora, które tworzą wyjątkowo malowniczy krajobraz.

W centrum parku

Jeziorak stanowi istotny element Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Długość zbiornika wynosi 27,5 km. Jezioro Jeziorak ułożone jest południkowo. W północnej części łączy się z Kanałem Elbląskim. Jest jednocześnie największym akwenem Pojezierza Iławskiego (3460 ha powierzchni) i trzecim pod względem wielkości zbiornikiem Warmii i Mazur. Jeziorak jest niezwykle urokliwym akwenem, o urozmaiconej linii brzegowej. Znajduje się na nim aż 16 wysp o powierzchni łącznej 240 ha. Wyspa o nazwie Wielka Żuława jest największą wyspą śródlądową występującą w Europie. Lustro wody wciska się w malownicze lasy, a brzegi Jezioraka są w większości dzikie.

Ze względu na unikalne warunki przyrodnicze i krajobrazowe Jezioraka i innych okolicznych jezior oraz przyległych torfowisk, bagien i lasów, obszar ten objęto ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jeziorak kusi amatorów plażowania i sportów wodnych, zachęca rowerzystów do przemierzania szlaków wokół jeziora. Przyciąga także miłośników spędzania czasu w ciszy, w bliskim kontakcie z naturą.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i jego flora

Lasy zajmują aż 15 184 ha powierzchni parku i okalają go od zachodu od Starego Dzierzgonia, do Zalewa na północy, aż do Iławy na południu. Występują tu obszary lasów bukowych, dębu bezszypułkowego i jaworu. W parku występuje 58 pomników przyrody ożywionej, z których najbardziej okazała wydaje się być „Gruba Sosna” o obwodzie pnia przekraczającym 300 cm. Z uwagi na dużą ilość jezior, Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego obfituje także w roślinność wodną, szczególnie w zbiorowiska łęgów i grądów. W parku występuje także cenny zespół roślinny o nazwie buczyna pomorska.

Park posiada również cenne i chronione bory bagienne, zarośla łozowe, torfowiska i bagna oraz roślinność je porastającą. Elementy te poza walorami krajobrazowymi zwiększają różnorodność terenu oraz umacniają funkcjonowanie ekosystemów leśnych. W parku rośnie kilkaset odmian roślin kwiatowych, z czego całkowitej ochronie podlega 29 gatunków, np.: wawrzynek wilcze łyko, wroniec widlasty, widłak goździsty, goździk pyszny, grzybienie, grążel żółty, rosiczka okrągłolistna oraz storczyki (kukułka plamista, kukułka krwista, kruszczyk szerokolistny). Dodatkowo, 13 gatunków podlega częściowej ochronie.

Fauna parku

W granicach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego żyje wiele ptaków. Przyjmuje się, że gniazduje tu 135 gatunków, z czego 116 jest chronionych, a część z nich jest zagrożona wyginięciem nawet w globalnej skali, np.: podgorzałka, derkacz, bielik, bąk, bączek, orlik krzykliwy, kania ruda i czarna, rybołów, żuraw. Lasy są ostoją popularnej zwierzyny łownej: sarny, dzika, jelenia i łosia. Można też spotkać wydrę, wilka i rysia. Łącznie w parku występują 32 gatunki ssaków, 11 gatunków chronionych płazów i 5 gadów. Do rzadkich płazów zalicza się ropuchę szarą i zieloną, traszkę grzebieniastą i zwyczajną, kumaka nizinnego, rzekotkę drzewną, grzebiuszkę ziemną. Natomiast do gadów: żmiję zygzakowatą, zaskrońca zwyczajnego, padalca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę i żyworódka.

Rezerwaty przyrody

Na obszarze Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego utworzono 3 rezerwaty przyrody: Jasne, Czerwica oraz Jezioro Gaudy.

  • Jasne (rezerwat) – skupia się wokół jezior: Jasne i Luba i otaczających je ciągłych torfowisk wysokich.
  • Czerwica (rezerwat) – powstał w celu ochrony bogatej fauny, szczególnie kolonii kormorana czarnego, która nieprzerwanie istniała tu od 1934 do 2010 r, a także czapli siwej zadomowionej na wyspach i półwyspie jeziora.
  • Jezioro Gaudy (rezerwat) – to obszar ochronny obejmujący jezioro Gaudy oraz otaczające go od części wschodniej tereny bagienne.

Ponadto, w granicach parku usytuowane są 3 rezerwaty ornitologiczne: Ostoja Iławska, Lasy Iławskie oraz Aleje Pojezierza Iławskiego, które tworzą obszary specjalnej ochrony ptaków i siedlisk.

Czy wiesz, że…

Okolice Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego kryją nierozwiązane zagadki z historii. Nad zatoką Rudnia – odnogą Jezioraka miała miejsce katastrofa lotnicza. Według niepotrwierdzonych źródeł na dnie jeziora spoczywa wrak niemieckiego, dwusilnikowego samolotu Dornier Do 2017 E-2.

  • Nieopodal Iławy urodził się Emil von Behring (1854-1917), który asystował słynnemu odkrywcy zarazków gruźlicy – Robertowi Kochowi. Emil również został lekarzem i prowadził później samodzielne badania, które doprowadziły do odkrycia surowicy antydyfterytowej. Został nagrodzony za to nagrodą Nobla w 1901 roku i był pierwszym na świecie laureatem tej nagrody w dziedzinie medycyny.
  • Jezioro Jasne, zwane także Czyste jest cennym przyrodniczo jezior w Polsce za sprawą kwaśnego pH jego wody. Kąpieli zakazano, aby nie zaburzyć tego wskaźnika. Kiedyś ludność pobierała stąd wodę do produkcji piwa. Woda jeziora jest bardzo przejrzysta, nawet do 15 m głębokości, a tafla wody koloru turkusowego, przypominając alpejskie jeziora.

Paru Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – szlaki turystyczne

Malownicze zakątki obszaru parku można odkrywać przemierzając go szlakami turystycznymi, ukrytymi pomiędzy jeziorami, rzekami i lasami. W parku można skorzystać z czterech oznakowanych szlaków pieszych, które początek biorą w Iławie:

  • Żółty – południowy (fragment trasy E-11) wokół jezior: Łęckie, Czerwone i Radomno. Na ostatnim jeziorze – na 150-metrowym drewnianym moście przed II wojną światową przebiegała granica między Polską a Niemcami.
  • Żółty – północno-wschodni w kierunku jeziora Jeziorak. Prowadzi przez iławskie lasy z lęgowiskami wielu gatunków ptactwa. W Samborowie można zobaczyć zabytkowy przyczółek obronny mostu kolejowego na rzece Drwęca.
  • Zielony – „Napoleoński” obejmuje miejsca związane z pobytem cesarza i jego ukochanej Marii Walewskiej.
  • Trasa „Piotrkowska” prowadzi po różnych atrakcjach Iławy. Można zobaczyć okoliczne jeziora: Silm, Szymbarskie, Ząbrowskie, Jasne, Stęgwica) oraz rezerwaty przyrody, a także pozostałości dawnych osad, grodzisk i cmentarzysk.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Marcin n® ☼, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons