Jezioro Łaźno

Jezioro Łaźno wyznacza początek szlaku kajakowego rzeki Ełk. Otoczenie zbiornika stanowi rozległe połacie niezwykłej Puszczy Boreckiej, łąki, pola i obszary podmokłe. To wspaniałe, nieco dzikie miejsce, które zachwyca ciszą i malowniczymi zachodami słońca.


Jezioro na mapie

Jezioro Łaźno

Jezioro Łaźno (z niem. Haaschner See), zwane także jeziorem Haszno jest częścią Pojezierza Ełckiego i znajduje się w południowo-wschodniej części Puszczy Boreckiej. Leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.

Północna część jeziora Łaźno należy do utworzonego w 1981 roku Rezerwatu Mazury, który zajmuje obszar pomiędzy jeziorami: Łaźno i Szwałk Wielki. Po przeciwnej stronie zbiornika, przy granicy powiatu giżyckiego, usytuowana natomiast jest wieś Borki. W północnej części jeziora znajduje się piękna wysepka, gdzie można spędzić parę miłych chwil. W najbliższej okolicy jeziora Łaźno znajdują się również miejscowości: Zamoście i Mazury. Miasto Olecko znajduje się w odległości 18 km od jeziora.

Jezioro Łaźno – charakterystyka

Jezioro Łaźno jest zbiornikiem polodowcowym, znajdującym się w dorzeczu rzeki Ełk. Pochodzenie jeziora sprawia, że brzegi Łaźno są dobrze rozwinięte, zatem posiadają liczne i malownicze zatoczki. Zbiornik ten posiada również połączenie z sąsiednimi jeziorami: Litygajno, Szwałk Wielki i Piłwąg. W północno-zachodniej części akwenu znajduje się duża wyspa, a konkretnie o powierzchni około 1 hektara. Jej brzegi są bardzo strome i wysokie. Głównym dopływem do jeziora Łaźno jest rzeka Czarna Struga, prowadząca z jeziora Piłwąg oraz rzeka Mazurka. W północno-zachodnich krańcach jeziora Łaźno, w pobliżu wsi Zamoście, znajduje się odpływ, który wiedzie do jeziora Litygajno. Do zbiornika tego uchodzi również kilka innych małych cieków o charakterze rowów melioracyjnych.

Dno jeziora Łaźno jest również zróżnicowane, z najgłębszymi miejscami znajdującymi się w centralnej części zbiornika, które odseparowane są od siebie pasmem górek śródjeziornych. Część północno-wschodnia akwenu jest najpłytsza. Jej głębokość nie przekracza 5 m. Jezioro posiada dość niskie brzegi, które są w znacznej części zalesione, ponieważ sporą część linii brzegowej otaczają lasy należące do Puszczy Boreckiej.

Jezioro Łaźno  w liczbach

Łaźno jest największym akwenem gminy Świętajno, ponieważ jego powierzchnia sięga aż 5,64 km². Lustro wody zbiornika leży na wysokości 133 m n.p.m. Maksymalna długość akwenu wynosi 6200 metrów, a jego największa szerokość to około 1800 m. Jezioro Łaźno osiąga głębokość maksymalną dochodzącą do 18 m. Średnia głębokość akwenu wynosi 5,8 metra. Całkowita długość linii brzegowej wynosi 18,32 km, a wskaźnik rozwinięcia – 2,18. Objętość wód jeziora 32056,8 tys. m3, wskaźnik odsłonięcia – 98,7.

Fauna i flora jeziora Łaźno

W okolicy jeziora Łaźno, w lasach Puszczy Boreckiej występuje wiele gatunków zwierząt, w tym żyjące w środowisku wodnym: bóbr i wydra. Jezioro pod względem klasyfikacji rybackiej jest zbiornikiem sielawowym, które szczyci się licznymi gatunkami ryb, takimi jak: lin, szczupak, sandacz, sieja, węgorz, leszcz, płoć, krasnopióra, krąp czy jazgarz.

Brzegi jeziora Łaźno są częściowo podmokłe, porośnięte sitowiem. W wielu miejscach znajduje się pas szuwarów o szerokości od 10 do 20 m, które stanowią 11% powierzchni zbiornika. Roślinność przybrzeżna zdominowana jest przez trzcinę pospolitą, dość licznie występuje również oczeret jeziorny i pałka wąskolistna. Natomiast roślinność zanurzona, o liściach pływających, występuje maksymalnie do głębokości 3,5 m.

Turystyka wokół jeziora Łaźno

Łaźno, wraz z jeziorami Łękuckie, Dubinek i Róg znajduje się na terenie Puszczy Boreckiej, która jest unikalnym połączeniem dużych obszarów leśnych i sporych zbiorników wodnych. Kompleks leśny puszczy zajmuje obszar 230 km², a wokół jezior można uprawiać turystykę pieszą i rowerową. W Puszczy Boreckiej znajduje się wielki głaz narzutowy zwany Diabelskim Kamieniem, z którym wiąże się legenda o przechytrzeniu diabła przez sprytnego Mazura. Do głazu można dojechać szlakiem rowerowym zwanym „Mazurskie opowieści”, oznakowanym tabliczką „Legendy”.
Jezioro Łaźno jest doskonałą alternatywą dla turystów szukających spokoju i wypoczynku na łonie nieskażonej natury. Plażowicze mogą skorzystać z kilku kąpielisk, głównie dzikich, niestrzeżonych. Amatorzy sportów wodnych, np. windsurfingu, znajdą na jeziorze Łaźno dobre warunki do uprawiania tego sportu.

Łaźno znajduje się na szlaku kajakowym Łaźnej Strugi. Z tego akwenu turyści rozpoczynają swoją przygodę z wiosłami, mając okazję podziwiania walory malowniczego Pojezierza Ełckiego. Polecanym miejscem do wygodnego zwodowania kajaków jest brzeg przy moście w miejscowości Zamoście, pomiędzy jeziorem Łaźno i Litygajno.

Jezioro Łaźno – co warto zobaczyć w okolicy?

Przebywając na wypoczynku nad jeziorem Łaźno warto zobaczyć okoliczne atrakcje, do których można zaliczyć m.in.:

  • Cerkiew prawosławną św. Jana Chrzciciela w Orłowie
  • Pomnik poległych w I wojnie światowej w Orłowie
  • Kościół w Grabowie
  • Rezerwaty przyrody: Cisowy Jar i Piłackie Wzgórza
  • Kurhan Jaćwingów w Dybowie
  • Zamek myśliwski i młyn wodny z 1895 r. w Olecku

Zobacz również