Jezioro Boczne

Jezioro Boczne leży w centralnej części szlaku żeglugowego Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, 10 km na południe od Giżycka. Jest naturalną, południowo-zachodnią odnogą jeziora Niegocin, dlatego postrzegane jest jako dogodny węzeł żeglugowy i popularne miejsce turystyczne.


Jezioro Boczne w liczbach

Jezioro Boczne

Jezioro Boczne leży na wysokości 116.2 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 1,833 km2, a maksymalna długość to 2,98 km. Zbiornik w najszerszym miejscu osiąga 880 m. Średnia głębokość akwenu to 8,6 m, a największa głębia występuje około 17 m pod lustrem wody. Długość linii brzegowej wynosi 8,15 km. Współczynnik rozwinięcia linii brzegowej tego akwenu jest równy 1,7. Objętość wód zbiornika to 15738.0 tys. m3, a wskaźnik odsłonięcia wynosi 21.3.

Jezioro Boczne z lotu ptaka

Jezioro Boczne jest znacznie wydłużone w kierunku północno – południowym. Od północy zbiornik łączy się wąskim przewężeniem z jeziorem Niegocin, a od południa, poprzez kanał Kula, z jeziorem Jagodne. Brzegi jeziora Bocznego są przeważnie płaskie albo położone na łagodnych wzniesieniach. Akwen od południa i południowego wschodu otaczają nieduże skupiska leśne, a w pozostałej części znajdują się pola uprawne i nieużytki ( na ogół w formie łąk).

Wody przybrzeżne, zwłaszcza w zachodniej części, pokryte są sitowiem. Dno zbiornika jest piaszczysto – muliste, miejscami zarośnięte. Na akwenem, po przeciwległych stronach, leżą dwie miejscowości: na zachodnim brzegu Bogaczewo, a na wschodnim Rydzewo. Obie są znanymi ośrodkami turystycznymi. Wokół zbiornika znajdują się pola namiotowe, kempingi, pensjonaty i domki letniskowe, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego i kąpieliska.

Pochodzenie zbiornika

Jezioro Boczne jest klasycznym jeziorem rynnowym. Na tym terenie lodowiec uformował dwa typy jezior. Pierwsze powstały w wyniku równomiernego gromadzenia się wód pod lodem, drugie na skutek wytapiania się olbrzymich brył oderwanych od lodowca. W ten sposób tworzyły się jeziora moreny dennej, które są obszernymi i dość płytkimi akwenami, o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Jezioro Boczne jest jeziorem polodowcowym, powstałym w wyniku wypełnienia rynny utworzonej po obecności lodowca. Jest zbiornikiem długim, lecz wąskim o dość nietypowych, krętych kształtach.

Jezioro Boczne – skąd ta nazwa?

Sama nazwa jeziora Bocznego wskazuje, że jest to niewielki zbiornik towarzyszący. Okazuje się, że akwen ten nazywany był tak już od wielu wieków, wszystko za sprawą położenia w sąsiedztwie wielkiego jeziora Niegocin. Jeszcze w XVI wieku oba jeziora (Niegocin i Boczne) były oddzielnymi zbiornikami, a między Rydzewem i Bogaczewem istniało przejście lądowe. Dopiero w wyniku przyboru wód oba akweny połączyły się, a jezioro Boczne stanowi dzisiaj naturalny zalew – odnogę Niegocina.

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro Boczne, ze względu na położenie w centrum szlaku żeglugowego Wielkich Jezior Mazurskich, odgrywa dużą rolę turystyczną jako element wodnego węzła transportowego. Przez jezioro Boczne przebiega szlak żeglugowy i kajakowy. Obydwa wiodą od jeziora Niegocin na północy, w kierunku jeziora Jagodne, które łączy się z jeziorem Bocznym w jego południowej części.
Położenie w centrum szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oznacza, że z jeziora Bocznego można dopłynąć do jeziora Tałty, a następnie bezproblemowo dotrzeć także do Mikołajek. Taka lokalizacja zbiornika sprawia, że jest ono chętnie odwiedzane przez turystów i w sezonie letnim panuje na nim spory ruch.

Środowisko wodne

W przypadku jeziora Bocznego jakość jego stanu ekologicznego jest w znacznym stopniu uzależniony od czystości wód jeziora Niegocin, ponieważ są naturalnie połączone. Należy powiedzieć, że oba jeziora są w dużym stopniu zeutrofizowane, co oznacza, iż zawierają wiele substancji wzbogacających żyzność wód. Sytuację pogarsza jednak słabe natlenienie i podwyższony poziom siarkowodoru. W efekcie w jeziorze Bocznym dobrze rozwijają się i kwitną sinice, a przejrzystość wody jest niska. Niemniej, aktualny stan czystości wód jest znacznie lepszy, niż w ubiegłych dziesięcioleciach, gdyż kładzie się duży nacisk na działania proekologiczne. Obecnie wody zbiornika zaliczono do trzeciej klasy czystości. Występują w nim licznie gatunki ryb i można się w nim kąpać.

Pobliskie atrakcje turystyczne

Jezioro Boczne odgrywa dużą rolę w regionalnej turystyce. Jak już wcześniej wspomniano przede wszystkim ze względu na położenie w centrum szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jednocześnie akwen ten zyskuje znaczną atrakcyjność dzięki bliskiemu sąsiedztwu Giżycka, które jest stolicą Pojezierza Mazurskiego i stanowi popularny ośrodek turystyczny. W sezonie letnim na jeziorze Bocznym panuje spory ruch za sprawą jachtów żaglowych, motorówek oraz statków wycieczkowych. Nie brakuje również skuterów wodnych, kajaków i innych jednostek pływających. Amatorzy plażowania i uprawiania sportów wodnych znajdują tu dogodne miejsca do wypoczynku, relaksu i rekreacji.

Jezioro Boczne przyciąga wędkarzy, miłośników biwakowania i zwolenników aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Tereny wokół zbiornika stanowią doskonałe miejsce do biegania, jazdy na rowerze czy Nordic Walking.

Zobacz również


Zdjęcie: Erebusso., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons