Jezioro Lemięt

Jezioro Lemięt to niewielki zbiornik położony w otoczeniu pięknych połaci leśnych pomiędzy Węgorzewem a Giżyckiem. Cisza, harmonia z przyrodą i zapierające dech zachody słońca to walory stanowiące gwarancję udanego wypoczynku.


Położenie

Jezioro Lemięt

Jezioro Lemięt leży w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie węgorzewskim, gminie Pozezdrze – w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ten niewielki akwen usytuowany jest pomiędzy Węgorzewem a Giżyckiem, około 10 km w kierunku południowo-wschodnim od Węgorzewa. Jezioro Lemięt leży w dorzeczu rzek Węgorapa–Pregoła i ma połączenie z jeziorem Święcajty, od strony północno-zachodniej, poprzez ciek wodny o nazwie Dopływ z jeziora Lemięt. Zbiornik położony jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Lemięt z bliska

Powierzchnia jeziora Lemięt wynosi 78,8 ha, lustro wody znajduje się na wysokości 116,8 m n.p.m. Wody zbiornika zajmują objętość 4620,0 tys. m³, wskaźnik odsłonięcia jeziora wynosi 13,4. Akwen ma dość wyrównaną linię brzegową o długości 3770 m, przy wskaźniku rozwinięcia 1,2. Średnia głębokość zbiornika to 5,9 m, a maksymalna głębia znajduje się na poziomie 18,3 m. Akwen w najdłuższym miejscu osiąga wymiar 1400 m, a jego maksymalna szerokość wynosi 780 m. Koordynaty GPS jeziora Lemięt: N 54o 9′ 30″ E 21o 48′ 45″.

Charakterystyka akwenu

Jezioro Lemięt jest dość nietypowe, jak na zbiornik leżący w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jest płytkie, a linia brzegowa słabo rozwinięta. Brzegi jeziora w przeważającej części są niskie i często podmokłe, za wyjątkiem północno-wschodniej i południowej strony, gdzie występują duże spadki i strome skarpy. Praktycznie całe jezioro otacza las, więc dojechać do niego można tylko od strony wsi Bucholc. W pobliżu wsi znajduje się dogodne miejsce na biwakowanie, a otaczający las obfituje w grzyby. Wody jeziora Lemięt charakteryzują się wysoką zawartością wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju fauny i flory każdego słodkowodnego akwenu. Z niedoborem tego wartościowego pierwiastka zmaga się coraz więcej polskich jezior.
Kolejnym atutem tego zbiornika jest znaczny wypływ zlewni. Uwzględniając ten czynnik, jezioro Lemięt sklasyfikowano jako zbiornik stratyfikowany. Oznacza to m.in., że poszczególne warstwy wody mają różną temperaturę, która z reguły obniża się wraz ze wzrostem głębokości akwenu.

Flora wodna

Roślinność zanurzona, występująca w jeziorze Lemięt, jest nieliczna, gdyż większa część brzegów jest niska i miejscami podmokła. Wśród gatunków roślinności zanurzonej najliczniej reprezentowane są: rogatek, rdestnica, jaskier krążkolistny i wywłócznik. W południowo-wschodniej części jeziora brak jest oczeretów. Natomiast roślinność przybrzeżna rośnie nierównomiernie i największe skupiska trzciny i sitowia występują w część zachodniej jeziora. Wokół brzegów znajdują się stanowiska czarnej olszy.

Obszar chroniony

Jezior Lemięt znajduje się na terenie objętym ścisłą ochroną. Obszar ochronny stanowi powierzchnię ponad 85 tys. ha i obejmuje tereny gmin: Pozezdrze, Mikołajki, Kruklanki, Węgorzewo, Giżycko, Ryn, Pisz i Orzysz. Z tego powodu każdego lata jezioro Lemięt odwiedza wielu turystów, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku, w ciszy i spokoju, obcując z dziką przyrodą. Uwzględniając restrykcyjne wymogi ochrony środowiska, jakie nałożono na ten obszar chroniony, przy linii brzegowej zbiornika nie ma zabudowań. Natomiast w bliskim otoczeniu jeziora rozwinęła się agroturystyka oraz postawiono wiele domków letniskowych, które oferują wytchnienie od wielkomiejskiego hałasu i pośpiechu.

Pomimo, że na jeziorze Lemięt dopuszczone jest wykorzystywanie łodzi z silnikami spalinowymi, gospodarze akwenu usilnie propagują ochronę ekosystemu, zachęcając zarówno mieszkańców, jak i turystów do używania alternatywnych środków pływających, np. łodzi wiosłowych, pontonów czy kajaków.

Jezioro Lemięt – wędkowanie

Cały obszar jeziora Lemięt udostępniono do wędkowania. Jego zarządcą jest Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach, natomiast zezwolenia na połów można wykupić w okolicznych miejscowościach. Akwen ten jest typowym leszczowym jeziorem, który przyciąga miłośników połowu tego gatunku ryb. Najlepsze okazy można łowić po okresie tarła, czyli wiosną. Poza tym można tu złowić: płocie, wzdręgi, okonie, szczupaki oraz sieje. Najlepsze miejsce do wędkowania stanowi brzeg północny, gdzie występują strome spadki, a w dnie spore zagłębienie, dochodzące do 18 metrów. Miejsce to zachęca pasjonatów wędkarstwa do polowania na większe drapieżniki, wykorzystując do tego celu łódkę lub ponton. W jeziorze Lemięt spotkać można także węgorze. Zabrioniono nocnego łowienia na tym łowisku.

Jezioro Lemięt – warto zobaczyć w okolicy

Na północny-zachód od jeziora Lemięt we wsi Okowizna znajduje się neobarokowy pałac z 1921 roku Paula von Mrozek, który spłonął w 1914 roku, następnie został odbudowany. Pałac rozmieszczono na planie wydłużonego prostokąta. W czasie II wojny światowej stacjonowali w nim żołnierze chroniący niemieckie kwatery dowodzenia na Mazurach. Obecnie zabytek znajduje się w rękach prywatnych. Warto wybrać się tam na spacer.

Jadąc drogą nr 63 Węgorzewo – Giżycko, miłośnicy historii militarnej mogą zwiedzić Kwaterę Himmlera Hochwald (Wysoki Las). Dotrzeć do niej można idąc drogą po byłym nasypie kolejowym. Najlepiej zachował się główny bunkier, a w dole nasypu znajdują się resztki rampy i baraków.

Położona po sąsiedzku wieś Pozezdrze oferuje kilka ciekawych miejsc. Warto wejść na cmentarz, w którym znajduje się kwatera żołnierzy niemieckich oraz zobaczyć kościół ewangelicki Św. Stanisława Kostki. We wsi jest także pomnik upamiętniający 60 mieszkańców Pozezdrza poległych w czasie I wojny światowej.

Zobacz również


Fafikowiec, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons