Jezioro Święcajty

Jezioro Święcajty położone jest na południe od Węgorzewa, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Zbiornik wchodzi w skład kompleksu jezior znanego pod wspólną nazwą Mamry. Dzięki szeroko zakrojonym, kreatywnym działaniom w zakresie ochrony środowiska jest jednym z najczystszych jezior w Polsce. Rozległe, łagodne i piaszczyste brzegi akwenu stwarzają idealne warunki do aktywnej rekreacji. Wspaniałe powietrze, malownicze krajobrazy, niezwykła przyroda przyciągają w ten rejon amatorów żeglarstwa, wędkowania, turystyki pieszej i rowerowej.


Jezioro Święcajty – charakterystyka zbiornika

Jezioro Święcajty

Święcajty znajdują się na wysokości 116.3 m. n.p.m. Powierzchnia zbiornika przekracza 868 ha, a objętość osiąga 32167 tys. m3. Największa głębia sięga 28 metrów. Akwen posiada wydłużony kształt (w położeniu równoleżnikowym), ma 5520 m długości i 2310 m szerokości w najszerszym miejscu. Linia brzegowa o długości 1896 m, mało rozwinięta. Urozmaicają ją dwie zatoki – na zachodzie Zatoka Kalska oraz na północnym zachodzie Paluszek. Jezioro posiada dwa powierzchniowe dopływy: rzekę Sapinę ( 42 km odcinek łączy jezioro Święcajty z jeziorem Stręgiel ) oraz połączenie z jeziorem Lemiet.

Dno jeziora jest urozmaicone sporą liczbą płycizn, zwłaszcza we wschodniej części. Po zachodniej stronie akwen jest głębszy, a linia brzegowa bardziej rozwinięta. Niski południowy brzeg, otoczony bagnami, porasta roślinność wynurzona, natomiast bardziej stromy północny na ogół pozbawiony jest naczyniowej roślinności wodnej. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy o łącznej powierzchni 4,80 ha. Pierwsza – Wyspa Tartaczna, to położona po stronie północno-wschodniej niewielka kępa, która otoczona jest trzcinami. Druga – Wyspa Kocia, leży w części zachodniej zbiornika. Święcajty, od innych jezior wchodzących w skład kompleksu Mamr, oddziela Półwysep Kalski, współtworzący tzw. Kalską Bramkę.

Jezioro Święcajty – położenie

Na brzegami jeziora znajdują się liczne miejscowości, na:

  • północnym – zachodzie –Węgorzewo
  • północnym wschodzie – Ogniki
  • zachodzie – Kal
  • wchodzie – Dziaduszyn
  • północy – Kolonia Rybacka.

Z zachodu na wschód prowadzi szlak żeglugowy, dlatego jest oznaczony bojami. A z kolei z Mamr, przez Kalską Bramkę, można wpłynąć na wody Święcajt żaglówką, motorówką lub kajakiem. Z miejscowości Węgorzewo do jeziora można dojechać samochodem (drogą krajową 63, w prawo za Górą Konopki), bez trudu można również dotrzeć rowerem lub na piechotę. Najprościej skorzystać z drogi prowadzącej z ulicy Jasnej do plaży Kal w Zatoce Paluszek. Następnie równoległą do linii brzegu drogą gruntową do portu Róża Wiatrów i miejsca widokowego na wzgórzu za starym cmentarzem wojennym. Wzdłuż brzegu zbiornika prowadzi szlak rowerowy Mała Pętla Mamr, oraz w niewielkiej odległości wiedzie trasa rowerowa Pętla Węgorzewska.

W wodach jeziora Święcajty

Brzegi jeziora, stwarzają świetne warunki do rozwoju oraz bytowania ryb, ponieważ w części porośnięte są roślinnością wynurzoną. Twarde dno zbiornika urozmaicają liczne płycizny i podwodne górki. Zbiornik jest doskonałym łowiskiem przez cały rok. Wody obfitują w leszcza, sandacza, lina, sieję, suma, węgorza i szczupaka. Podwodne stoki i rozległe trzcinowiska w południowej części jeziora stanowią (od wiosny do jesieni) idealne miejsce do połowu szczupaków. Piękne okazy okonia, leszcza i płoci poławiane są także późną jesienią lub zimą (pod pokrywą lodową). Jezioro ma dużą liczbę dobrych pomostów wędkarskich oraz możliwość wypożyczenia łodzi, dlatego swobodnie można tutaj wędkować.

Wokół jeziora Święcajty

Atrakcji w okolicach jeziora Święcajty jest bardzo wiele. Na turystów czekają historyczne miejsca, niezwykła kultura, urocze plaże, liczne hotele, pensjonaty, miejsca kempingowe, zajazdy, gospodarstwa agroturystyczne i przede wszystkim wspaniała przyroda. Dzięki urozmaiconym warunkom naturalnym obszar ten jest dobrym siedliskiem dla licznych gatunków zwierząt. W lasach, na łąkach można wypatrzeć jelenie, sarny, dziki, lisy, a w bezpośrednim sąsiedztwie cieków wodnych – bobry. Tereny te są bogatym skupiskiem ptactwa wodnego. Licznie występują tu: perkoz dwuczuby, rybitwa czarna, krzyżówka, głowienka, mewa śmieszka, łabędź niemy. Ptaki błotne reprezentują takie gatunki jak: remiz, brzęczek, błotniak stawowy, zielonka. Można też zaobserwować gatunki drapieżne: rybołowa, pszczołojada, pustułkę, kanię czarną. Charakterystycznym i nieodłącznym elementem krajobrazu są kolonie czapli i kormoranów, a także bocian biały, który dzieli siedlisko z człowiekiem.

Zobacz również


Zdjęcie pochodzi z Wikimedia Commons na licencji public domain. Autor zdjęcia: Janericloebe.