Jezioro Stręgiel

Jezioro Stręgiel to urokliwy mazurski akwen, położony w otulinie malowniczych łąk, pól i lasów. Cały obszar jeziora jest doskonałym miejscem do rekreacji i wypoczynku. Objęty strefą ciszy Stręgiel stanowi spokojny, bezpieczny akwen, o łagodnych brzegach i trawiastych plażach. Nad jego brzegami zyskuje na znaczeniu wędkarstwo i kwitnie turystyka kajakowa. Przez akwen przebiega szlak kajakowy rzeki Sapiny, który rozpoczyna się na jeziorze Kruklin i wiedzie poprzez jeziora: Patelnia, Gołdapiwo, Wilkus oraz Pozezdrze.


Jezioro Stręgiel z bliska

Jezioro Stręgiel

Jezioro Stręgiel leży w województwie warmińsko – mazurskim w niewielkiej odległości od Węgorzewa. Ma kształt owalny, z trzema wyraźnie odznaczającymi się zatokami. Na wschodnim brzegu leż największa z nich. W tym miejscu jezioro Stręgiel połączone jest rowami i wąskim kanałem z niedużym i płytkim Stręgielkiem, Romintami oraz Głęboką Kutą.

W południowej części zatoki położona jest porośnięta olchami spora wyspa (o powierzchni 3 ha) o wysokich i stromych brzegach. Od południa Stręgiel zasilają wody rzeki Sapiny, a od północno-zachodniej (poprzez rów) wody jeziora Łupinka. Dodatkowo, kolejna zatoka, znajdująca się na południowo-wschodnim brzegu, łączy się z jeziorem Święcajty. Dalej, w północnej części jezioro Stręgiel połączone jest systemem rowów i kanałów z rzeką Gołdapą.

Stręgiel – atrakcyjne jeziora dla wędkarzy i kajakarzy

Jezioro Stręgiel należy do dużych jezior rynnowych, dlatego że powierzchnia akwenu wynosi ponad 400 ha, długość osiąga 3,7 km, a szerokość 1,8 km. Głębokość jeziora dochodzi zaś do 12,5 metrów. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową. Jest typowym zbiornikiem leszczowym, choć sandacze, okonie, węgorze i liny nie należą też do rzadkości. Przez jezioro Stręgiel przepływa rzeka Sapina, która położona jest w zlewni Węgorapy. Ta płytka rzeka wije się na długości 37 km, przez bagna i podmokłe tereny, ale za to w towarzystwie przybrzeżnych drzew. Sapina jest ulubionym szlakiem wodnym amatorów żeglarstwa i miłośników spływów kajakowych. Spływy rozpoczynają od mostu na drodze Pozezdrze – Kuty i prowadzą do jeziora Stręgiel.

Kurs na jezioro Stręgiel

Aby dostać się na wody urokliwego jeziora Stręgiel i dalej rzeką Sapiną na Gołdapiwo, trzeba najpierw przepłynąć kanał łączący oba jeziora. Wejście do kanału, który przecina droga krajowa Giżycko-Węgorzewo, znajduje się po lewej stronie miejscowości Ogonki. Natomiast nad kanałem w niewielkiej odległości do mostu biegnie, dość dobrze oznakowana, linia wysokiego napięcia. Zawieszona jest na wysokości 10 m nad powierzchnią wody. Brzegi kanału pozostają nieutwardzone, bowiem porasta je trzcina. Odcinek ten jest objęty strefą ciszy, więc trzeba na nim wiosłować lub skorzystać z silnika elektrycznego.

Wokół jeziora Stręgiel

Brzegi zbiornika są z reguły wysokie oraz pagórkowate. W znacznej części Stręgiel otaczają łąki i pola, natomiast od południowej strony połacie lasu. Znaczne odcinki brzegów akwenu porośnięte są tatarakiem. Przy brzegach: wschodnim, północnym oraz południowo-zachodnim biegną szosy. Bezpośrednio nad brzegiem zbiornika położona jest wieś sołecka Stręgiel, która administracyjnie obejmuje również miejscowość Matyski. W Stręglu możemy odnaleźć zadbaną plażę sołecką wraz z niewielkim placem zabaw dla dzieci. W pobliżu wsi znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej. Pochowano na nim 47 niemieckich oraz 60 rosyjskich żołnierzy. W pobliskich lasach znajdują się pozarastane krzakami bunkry z czasów II wojny światowej. Ciągną się od strony wsi Pozezdrze, miejscowości, w której znajdowała się kwatera polowa dowództwa SS. We wsi znajduje się bunkier Heinricha Himmlera.

Na dwóch skrajnych krańcach zbiornika leżą wsie: Stręgielek i Ogonki. Stręgielek to osada królewska, którą założono w 1550 roku, a po II wojnie należała do gromady Kuty. Istnieje wiele intrygujących opowieści związanych z tajemniczymi miejscami na terenie wsi i skarbami zatopionymi w jeziorze Stręgiel. Natomiast Ogonki to osada powstała na prawie magdeburskim w roku 1529 . Ważne wydarzenie dla tej wsi stanowiły Bojerowe Mistrzostwa Europy (rozegrane w 1936 roku ). W miejscowości stoi bunkier z czasów II wojny światowej, określany jako schron bojowy typu B1-1.

Szlak rowerowy dookoła jeziora Stręgiel

Wokół przepięknych terenów jeziora wiedzie dość łatwy szlak rowerowy, z którego można skorzystać nawet całą rodziną. Trasa rozpoczyna się w Węgorzewie i prowadzi po zróżnicowanym krajobrazowo terenie. Szlak przebiega przez miejscowości: Kalskie Nowiny (3,2 km) Stręgiel (7,4 km ), Stręgielek (11,2 km), Pozezdrze (15,8 km), Ogonki (21,4 km) i kończy się w Węgorzewie, przy ośrodku PTTK. Trasa wycieczki obejmuje 28,3 km i w większości biegnie mało ruchliwymi szosami asfaltowymi, ścieżką rowerową wyłożoną betonową kostką oraz drogą szutrową. Na trasie przejazdu można zobaczyć liczne atrakcje: Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Węgorzewie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, park im. Helwinga w Węgorzewie, zamek krzyżacki w Węgorzewie, kwaterę polową dowództwa SS w Pozezdrzu. Na odcinku z Pozezdrza do Ogonek szlak przeplata się z niebieskim szlakiem rowerowym „Błękitna wstęga jezior”.

Zobacz również


Janericloebe, Public domain, via Wikimedia Commons