Gdzie warto pojechać nad jezioro w Polsce?

Mazury to raj dla miłośników przygód i pasjonatów wyzwań. To fascynująca kraina, która zachęca do różnorodnej aktywności, jak i sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. To świat w którym przeszłość styka się z teraźniejszością, niosąc świadectwo niezwykłych losów mieszkańców tej gościnnej krainy. Bogactwo śladów historii, tradycji, kultury i sztuki oraz wyjątkowa przyroda przyciąga w mazurskie strony każdego roku tysiące turystów. Wabi ich unikatowy ekosystem, usiany przepięknymi jeziorami, rzekami oraz pagórkowatym terenem, rozległe połacie leśne i idylliczne pejzaże. Mazury to rozrzucone daleko od siebie osady, wioski i urokliwe miasteczka, w których życie płynie niespiesznie. To również tętniące życiem malownicze centra turystyczne, a wśród nich Giżycko – prawdziwa żeglarska stolica Polski. Gdzie warto pojechać nad jezioro w Polsce? Zdecydowanie o Giżycka!


Gdzie warto pojechać nad jezioro w Polsce? Bez zwłoki do Giżycka!

Gdzie warto pojechać nad jezioro w Polsce?

Giżycko posiada swoich stałych wielbicieli, którzy zakochani są w tym pięknym mieście, położonym malowniczo pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Przez centrum miasta przebiega Kanał Łuczański, dzięki któremu oba jeziora są połączone. Liczba turystów przybywająca do Giżycka ciągle się powiększa, szczególnie miłośników sportów wodnych, ale także osób pragnących odpoczywać w otoczeniu niezwykłej przyrody oraz poznawać interesującą historię i kulturę tego regionu. Założone w 1340 r. miasto zbudowano na wąskim cyplu między dwoma jeziorami, dzięki zcemu miało strategiczne znaczenie obronne dla ówczesnych mieszkańców Giżycka (dawniej Lötzen). W Giżycku można dosłownie poczuć zapach wód Kisajna i Niegocina. Jest ono punktem wyjścia szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dla wielu statków wycieczkowych, jachtów i motorówek. W okresie letnim nad giżyckie jeziora ściągają ogromne rzesze turystów. Dlatego też, kalendarz Giżycka od lat ma wpisane cykliczne festiwale, imprezy sportowe i kulturalne. W lecie organizowane są tutaj spektakularne regaty żeglarskie, natomiast zimą zawody bojerowe.

Wyjątkowe walory Niegocina i Kisajno

Jezioro Niegocin jest trzecim pod względem powierzchni jeziorem na Pojezierzu Mazurskim (26 km2), a jego maksymalna głębokość wynosi nawet 40 metrów. W północnej części Niegocina znajdują się zabudowania Giżycka, natomiast pozostałe brzegi otacza naturalna, niemal nietknięta przyroda. Od strony południowej Niegocin łączy się z Jeziorem Boczne, a po przeciwnej Kanał Łuczański łączy zbiornik z Jeziorem Mamry. Na jeziorze Niegocin notuje się największy w Polsce ruch żeglarski. Miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z naturalnych walorów jeziora oraz przygotowanej odpowiedniej infrastruktury: portów, przystani, marin, wypożyczalni sprzętu, itd. Na jeziorze Niegocin znajduje się również duży port Żeglugi Mazurskiej, która od lat swoimi statkami wycieczkowymi przewozi miliony pasażerów.

Drugim przepięknym akwenem, przy którym leży Giżycko jest Jezioro Kisajno, które również zalicza się do kompleksu zwanego Mamrami. Długość jeziora wynosi 8,5 km, a szerokość 3 km, największa głębokość to ok. 25 m. Uroki Kisajna podkreśla archipelag wysp znajdujących się w południowej części jeziora. Wszystkie są rezerwatami przyrody i siedliskiem licznego, czasami rzadkiego ptactwa wodnego, np.: bociana czarnego, kormorana, czapli siwej, łyski i perkoza. Przez Jezioro Kisajno przebiega popularny, zarazem bardzo ruchliwy szlak żeglugowy łączący Giżycko ze Sztynortem lub Węgorzewem. Drugi szlak nazywany Łabędzim Szlakiem jest mniej zatłoczony lecz bardzo urokliwy za sprawą urozmaiconej linii brzegowej z licznymi zatoczkami i miejscami do zacumowania łodzi.

Gdzie warto pojechać nad jezioro w Polsce? W miejsce dla aktywnych!

Turyści poszukujący aktywnego wypoczynku nad jeziorem znajdą najlepsze warunki w okolicach Giżycka. Miasto oferuje rekreację na pięknej piaszczystej plaży wzdłuż brzegów jeziora Niegocin z promenadą i molo. Piesi mogą spacerować po wysokiej, 72-metrowej długości kładce, gdzie w końcowej części znajduje się punkt widokowy na przystań żeglarską i piękną panoramę jeziora.
Nieopodal znajduje się nowoczesna przystań żeglarska oraz wiele restauracji i lokali gastronomicznych.

Wypoczywając nad jeziorem w Giżycku warto wybrać się do parku linowego Wiewióra – znajdującego się bezpośrednio przy niewielkim jeziorze. Jest to doskonałe miejsce do aktywnego spędzenia czasu przez całe rodziny, gdzie na chętnych czeka kilka tras z przeszkodami o różnej długości oraz zróżnicowanym stopniu trudności. Szczególnym powodzeniem cieszą się zjazdy na tyrolce. W parku dostępnych jest 10 tyrolek, w tym 4 prowadzące nad wodą jeziora.

Poczuj oddech historii!

Giżycko oprócz atrakcji związanych z wypoczynkiem nad jeziorem posiada wiele innych walorów turystycznych.

XIX-wieczna Twierdza Boyen

Twierdza jest największą atrakcją Giżycka, która powstała na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Obiekt był jednym z kluczowych punktów linii obrony Wielkich Jezior Mazurskich, który strzegł dostępu do miasta. Fortyfikacja znajduje się w dobrym stanie i udostępniona jest do samodzielnego zwiedzania. W Twierdzy Boyen znajdują się ciekawe wystawy, historyczne budynki militarne i gospodarcze oraz obiekty obronne. Znajduje się tu także amfiteatr, który gości różne imprezy kulturalne.

Most obrotowy na Kanale Łuczańskim

Most obrotowy jest unikatowym zabytkiem techniki z końca XIX wieku i wielką atrakcją Giżycka. Konstrukcja ułatwiała wjazd z miasta do Twierdzy Boyen. W czasie obracania betonowego przęsła mostu na nadbrzeżu gromadzi się wielu widzów i miłośników inżynierii ze względu na zastosowany ręczny mechanizm. Most obsługiwany jest przez jedną osobę, a operacja trwa tylko 5 minut.

Neogotycka wieża ciśnień z 1900 roku

Wieża ciśnień, na której znajduje się doskonały punkt widokowy oraz muzeum z eksponatami życia dawnych mieszkańców Giżycka, wystawa malarstwa oraz trofea łowieckie. Na szczycie 25-metrowej wieży znajduje się taras widokowy oraz przytulna kawiarenka. Delektując się kawą i regionalnymi przysmakami można podziwiać panoramę Niegocina i miasta. Na wieżę można wejść po 130 schodach lub dostać się windą na przedostatni poziom.

Krzyż Świętego Brunona z Kwerfurtu

Krzyż postawiony jest na szczycie wzgórza św. Brunona, które leży na zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Jest popularnym miejscem spacerów po Giżycku i punktem widokowym na miasto i okolice. Krzyż upamiętnia biskupa – misjonarza, który na zaproszenie króla Bolesława Chrobrego na początku XI wieku przybył na tereny zamieszkiwane przez plemiona Galindów w celu ich chrystianizacji. Misja Brunona z Kwerfurtu zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ zginął on śmiercią męczeńską właśnie nad jeziorem Niegocin.

Zobacz również