Gdzie na mazury jesienią?

Jesień – niezwykłe barwy, szumiące w podmuchach wiatru trawy, pachnące lasy, grzyby, orzechy, połyskujące kasztany i powietrze zapowiadające ognisko. Kolory, zapachy i smaki … to pora roku, którą odczuwa się wszystkimi zmysłami. Dodatkowo, na Mazurach, w bliskości z naturą, jesień ze zdwojoną siłą pokazuje nam, że najpiękniejsze dekoracje tworzy otaczająca nas przyroda. Możemy wybrać wędrówki, spokojne spacery, aktywną rekreację lub po prostu napawać się urokiem jesiennego klimatu. Zatem, gdzie na mazury?


Gdzie na mazury?

Gdzie na mazury jesienią?

Właściwie, jesienią to warto przemierzyć całe Mazury. To idealny region na spędzenie urlopu z bliską osobą, znajomymi lub z całą rodziną. To doskonały czas, aby oderwać się od codziennych obowiązków i zaplanować wypoczynek z dala od tłocznych plaż czy gwarnych szlaków. W pięknej, spokojnej scenerii wyjątkowej przyrody można odetchnąć czystym i zdrowym powietrzem, w pełni zrelaksować się, jak również naładować baterie.

Ponadto, jesienne słońce nie jest już tak dokuczliwe, a mazurskie krajobrazy w jesiennych barwach zdają się jeszcze bardziej malownicze.

Kilometry ścieżek

W Giżycku i okolicy na turystów czeka łącznie kilkadziesiąt dobrze oznakowanych szlaków rowerowych i pieszych. Ścieżki wiodą przez najciekawsze przyrodniczo i kulturowo tereny, a także przez zjawiskowe i unikatowe miejsca. Następnie, przejażdżka rowerowa wśród jezior, lasów, pół i ukrytych pośród nich wsi może dostarczyć wielu wyjątkowych wrażeń. Proponujemy ciekawą, bardzo atrakcyjną wycieczkę szklakiem rowerowym zwanym „Pętlą Niegocina”. Trasa o długości 35 km wiedzie przez urokliwe tereny wokół Jeziora Niegocin przez: Bystry, Rudą, Rydzewo, Kanał Kulę, Bogaczewo, Strzelce, Wilkasy do Giżycka. Poza tym miłośnicy dwóch kółek mogą wybrać się na jedną z dłuższych rowerowych eskapad, korzystając ze szlaków rowerowych: żółtego, brązowego, niebieskiego, czerwonego i zielonego.

Wielu lokalnych organizatorów turystyki oferuje różnorodne programy na „Złotą Jesień” dla wczasowiczów indywidualnych i grup. Miedzy innymi, można podziwiać mazurskie zakątki w trakcie wyprawy rowerowej połączonej z rejsem statkiem. Taki sposób poznawania Mazur umożliwia turystom dotarcie do wielu interesujących miejsc i czerpanie w pełni z historii, kultury, tradycji i wspaniałej kuchni tego regionu.

Gdzie na mazury? A może wycieczka śladami historii?

Giżycko urzeka niepowtarzalną atmosferą. Miejscowość, leżąca pomiędzy jeziorami Niegocin oraz Kisajno, jest ważnym portem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i szczyci się mianem żeglarskiej stolicy Polski. Po intensywnym lecie, jesień pozwala zagłębić się w spokoju w inspirującą historię tego miasta. Warto wyruszyć śladami przeszłości i poznać liczne zabytkowe miejsca. Do najciekawszych atrakcji Giżycka należy niewątpliwie XIX-wieczna Twierdza Boyen oraz neogotycka wieża ciśnień, na szczycie której utworzono taras widokowy z kawiarenką. W mieście tym można zobaczyć również zabytkowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim. To unikatowa konstrukcja z końca XIX wieku, której100-tonowe przęsło, obsługiwane jest przez jednego operatora, obraca się w zaledwie 5 minut!

Jesienna frajda

Na mapie giżyckich atrakcji można odnaleźć wiele miejsc oferujących wyśmienitą zabawę. Z pewnością należy do nich Park Wodny Wilkasy, gwarantujący arcyrozrywkę, relaks i odskocznię dla osób w każdym wieku. Amatorzy adrenaliny mogą spróbować swoich sił w Parku Linowym Wiewióra, który jest największym tego typu obiektem na Mazurach. Park zaprasza jesienią w weekendy.

Na trzech trasach o zróżnicowanym stopniu trudności przygotowano 50 przeszkód rozwieszonych na wysokości 6-9 metrów. Ciekawą propozycją są zjazdy popularnymi tyrolkami, w tym jedną rozwieszoną nad lustrem wody jeziora.

Warto podjechać do Mazurolandii (Mazurskiego Parku Atrakcji oddalonego 33 km od Giżycka), w której można zobaczyć między innymi miniatury najciekawszych zabytków regionu. Można tu spędzić nawet cały dzień, świetnie się bawić, oglądać pomysłowe wystawy i poznawać fascynujące ciekawostki z historii średniowiecza, II wojny światowej oraz mazurskiego folkloru. Jednocześnie wejściówka do Mazurolandii pozwala na bezpłatne skorzystanie z oferty sąsiedniego Poligonu – Parku Atrakcji Wojskowych.

Gdzie na Mazury jesienią? Kalendarz imprez w Giżycku

Giżycko to miasto tętniące wydarzeniami sportowymi, kulturalno-artystycznymi przez cały rok. Planując wrześniowy lub październikowy wypoczynek warto wcześniej zapoznać się z kalendarzem imprez organizowanych w tym pięknym mieście.

Wrzesień rozpocznie się uroczystościami patriotycznymi z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Święta Weterana (01.09). Kolejnego dnia odbędą się III Żeglarskie Mistrzostwa Seniorów Województwa, a w dniach 3-6.09 – XVIII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych. 4 września można wziąć udział w Gminnych Dożynkach, urozmaiconych koncertem zespołu disco polo. W dniu 11.09 w Przeglądzie Klaczy Ras Zimnokrwistych. Od 8 do 11 września na jeziorach giżyckich zorganizowany zostanie przez PZŻN Nieprzetarty Rejs. Od połowy miesiąca odbywać się będą Szkoleniowe Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowe Integracyjne Regaty w klasie DZ oraz Otwarty Puchar Świata Mażoretek MIA.

Październik w Giżycku powita nas koncertem Magdy Umer z zespołem p.t. „Ocalić od zapomnienia”. W pierwszej dekadzie października organizowana będzie kolejna edycja Szkoleniowych Warsztatów Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych. W tym miesiącu odbędą się również Ogólnopolskie Zawody Rankingowe w Short Tracku.

Zobacz również